baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageBoyun ağrısı - Bilinmesi gerekenler

Boyun ağrısı nedenleri, teşhisi, MR ve BT ile ilgili  bilgiler, ameliyatsız tedavilerden olan ilaç, boyunluk (yakalık) kullanımı ile bilgiler bu dosyada bulunmaktadır.

Boyun ağrıları çoğu zaman omuz veya kol ağrısı ile birlikte görülmektedir. Ağrı ya boyundan başlayıp omuza ve kola yayılmakta ya da omuzdan başlayıp boyun bölgesine veya kola yayılmaktadır. Omuz ağrısı, boyun ağrısı ile zaman zaman karıştırılmaktadır. Sinirsel kökenli boyun ağrılarında görülen durum, lordoz düzleşmesi adı altında bir omurga hastalığı gibi algılanmaktadır.
 
Hastalarda; boyun ağrısının nedenleri, teşhisi ve  tedavi ile ilgili önemli derecede eksik bilginin olduğu biliniyor. Boyun ağrısı dosyalarında bu konular ayrı ayrı ele alınmıştır. Sayfanın altında bulunan linki tıkladığınızda, hastalara yönelik olarak hazırlanmış bu dosyaların listesine ulaşabilirsiniz.

Nedenler
A - Boyun ağrısı olan kişilerin  sadece %20-25 inde boyun ağrısı nedeni olan bir hastalık  ortaya konulabilir. Bunlara spesifik boyun ağrısı adı verilir. En önemli neden boyun kaslarının ve eklemlerin zorlanmasıdır. Böyle bir durumda doktorunuz, boyun ağrınızın mekanik bir ağrı olduğunu söyleyebilir. Boyun fıtığı, kireçlenmeler ikinci sıklıkta görülür. Çok az olarak omur kemik ve omuriliğin tümör ve mikrobik hastalıkları görülür. Boyun bölgesine komşu organ ve yapıların hastalıklarında boyun ağrıları görülebilir. Bunlar;
1- Omuz eklem hastalıkları,
2- Akciğer tümörleri,
3- Beyin zarları arasına kanamalar,
4- Beyin zarları iltihapları (menenjit),
5- Ağız içi ve üst solunum yolu mikrobik olayları (iltihap),
6- Romatoid artrit'tir ( bir romatizma hastalık tipi)

B - Hastaların %75-80'inde boyun ağrısının nedeni olan bir hastalık kesin olarak ortaya konulamaz. Bu tip boyun ağrılarına non spesifik ( belirli bir nedene bağlı olmayan) boyun ağrıları denir. Bu ifadeden boyun ağrısı nedeni olabilecek herhangi bir hastalığım bulunamadı diye düşünmeyiniz. Aslında neden vardır ancak boyun ağrınız tek bir nedene bağlanamaz. Bu hastalarda;
1- Yaş ile uyumlu omur kemiklerinde, dejeneratif değişiklik olarak tanımlanan ılımlı omur kemik eklemlerinde kireçlenmeler, disk dokusunda bozulmalar saptanır. Ancak bu değişikliklerden hangisinin ağrıya neden olduğunu kesin olarak söylemek mümkün değildir. 
2- Ruhsal gerginlik, stres ve uzun süre bilgisayar kullanma sonucu boyun kaslarının aşırı gerginliği ağrı nedeni olabilir.
Non-spesifik boyun ağrılarının devamlı hale gelme (Kronik boyun ağrısı) riski vardır.

Teşhis
Boyun ağrısı nedenlerinden de anlaşılacağı gibi, boyun ağrısının nedeni, her zaman boyun bölgesini oluşturan omur kemikleri, disk değildir. Bu nedenle doktorunuz;
1- Şikayetiniz ile ilgili olmadığını düşündüğünüz, genel sağlık ile ilgili sorular sorar. Bu sorgulama aşaması teşhis sürecinin ilk aşamasıdır.
2- Sadece boyun bölgenizin değil tüm sistemlerin muayenesini yapar. Bu muayeneye kapsamlı muayene adı verilir ve teşhis sürecinin ikinci aşamasıdır..
İlk iki aşama sonrasında ağrı nedeni olabilecek boyun ve boyun bölgesi dışı bir hastalık ile acil durum belirtilerinin olup olmadığının ortaya konulabilir. 
3- Sadece hasta olarak sizin ve doktor olmayan kişilerin istemleri doğrultusunda, ilk iki aşama uygulanmadan BT ve MR tetkiklerinin istendiğini biliyoruz. Kapsamlı muayene olmaksızın sadece BT veya MR ile teşhise gitmek, teşhis hatalarına yol açabilir. Bu durum özellikle, boyun bölgesi dışı yerleşimli bir hastalığın varlığında görülür. Böyle bir yol izlememeniz önerilir. Bu nedenle de doktorunuz, bu tetkikleri kapsamlı muayene sonrası ister. Acil durum işaret ve belirtileri, muayene bulgusu olsun ya da olmasın tetkik nedeni olarak kabul edilir.

Tedavi
Ameliyat nedeni olabilecek veya ilerleyici bir hastalığınız yok ise, ameliyat dışı tedaviler uygulanır. Öncelikle bilmeniz gereken, bu yöntemler içerisinde mucize yaratan tedavi yöntemlerinin olmadığıdır. Tedavi, boyun ağrısı nedeni olan hastalığa yönelik olarak planlanır. Boyun ağrınızın nedeni, kireçlenmeler veya fıtık ise ilaçlar ile boyun ağrınız ortalama 3-4 hafta içerisinde ortadan kalkar. Kullanılan ilaçlar,romatizma ilacı olarak ta bilinen antienflamatuar ilaçlardır. Adale (kas) gevşetici ilaçların, yararlı olabileceğini söyleyenler olduğu gibi, hiçbir yararının olmadığını söyleyenler de bulunmaktadır. İlaç kullanımında, kimyasal yapıları eşdeğer ya da benzer olan, ancak piyasa isimleri farklı olan birden fazla ilacın birlikte kullanılmasının
1- Size ilave bir katkısı olmadığı gibi,
2- Aşırı doz nedeni ile ortaya çıkabilecek yan etkilerden zarar görebilirsiniz.

Boyunluk kullanılmasında karşıt görüşler vardır. Kullanılmasını önerenler olduğu gibi, yaradan çok zararı olduğunu söyleyenler de bulunmaktadır. Boyunluk uzun süre kullanılırsa, boyun kaslarında zayıflama görülür.  Bunun sonucunda tedavi uzar. Boyunluk, boyun bölgesinin sabit tutulmasına yönelik olarak kullanılacak ise kullanılacak olan boyunluk genellikle sert tip olarak seçilir. Amaç, sadece boyun bölgesinin sıcak tutulması nedeni ile kullanılacak ise, boyunluk yerine boyun bölgesine şık bir eşarp bağlamak, sizi daha şık gösterir.
Ekzersiz programlarının etkisi, kısa sürede ortaya çıkmaz. Bu yol ile boyun kaslarınız daha güçlü hale gelir.
Alternatif yöntemlere başvurmadan önce doktorunuza danışmanız önerilir. Yöntemlerin zararı olabileceği gibi hiçbir yararı da olmayabilir ( Geniş bilgi Alternatif yöntemler  dosyasındadır.) 

Boyun , kol, omuz - el ağrısı  ile ilgili diğer dosyaları görmek için TIKLAYINIZ .....

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

 02 Aralık 2013 

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR