baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageAlternatif tedavi mi ?, Modern tıp mı ?

Son dönemlerde bel ağrısı veya boyun, sırt ağrısı, bel ve boyun fıtığı olan kişilerin, alternatif tedavilere sık olarak başvurdukları bilinen bir durum. Bu dosyada, modern tıp biliminin ve alternatif yöntemlerin özellikleri, farklılıkları ve etkileri yazılmıştır.

Standart tıbbi tedavi
Modern tıp sağlığı genellikle kanıta (fiziksel muayene bulguları) dayalı  olarak ele alır. Ancak doktorlar, hastalığın tedavisinde en iyi sonuçların, hastanın uygulanan tedavilere olan inançları ile ortaya çıktığını bilmektedir. Moral durum, hastalığın tedavisinde önemli bir faktördür. Ağrının nedeni bel ya da boyun dokularında oluşan mikrobik olmayan iltihabi olaydır (enflamasyon). İlaçlar bu enflamasyonu ortadan kaldırır, sizin de şikayetleriniz geçer, şikayetleriniz geçinceye kadar olan süre içerisinde daha rahat günler geçirirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, muayene bulgusunun olup olmadığıdır. Doktorunuz bu tedaviyi uygulamadan önce, sizi muayene eder. Muayene bulgunuz var ise bu yöntemleri uygulamadan gerekli işlemleri yapar. Bu işlemler, tetkik ve tetkik sonucuna göre gerektiğinde ameliyattır.

Ağrılarınız uzun zamandan beri devam ediyor ise, fizik tedavi ve rehabilitasyon (ekzersiz ve hastalığa karşı nasıl davranılması gerektiği ile ilgili bilgiler) uygulanır.  Uygulanan fizik tedavi, ilaçlar gibi enflamasyon üzerinde etkilidir. Ekzersiz ile boyun, sırt ve bel kasları güçlenir, omur kemiklerini bir birine bağlayan bağlar daha esnek hale gelir. Bu tedavi yöntemi ile de bel veya boyun fıtığı yerine girmez, kireçlenmeler ortadan kalkmaz ancak hastalıkla başa çıkma kolaylaşır ve ağrılar azalır. Burada en önemli nokta, ağrının nedeninin ne olduğudur. Ağrının nedeni basit, mekanik bir olay ise, siz tedavi edin ya da etmeyin, ağrı bir müddet sonra ortadan kalkar. Bu düzelme, belirli bir süre içerisinde vücudun kendi tamir mekanizmaları ile olur. İlaçlar, şikayetlerinizin daha rahat ve hızlı bir şekilde ortadan kalkmasını sağlar.

Ağrınızın nedeni, 
1- Bel veya boyun fıtığı ise, hiç bir ilaç fıtığı yerine geri götürmez.
2- Omur kemiklerinizde ki kireçlenmeler ise hiç bir ilaç bu kireçlenmeleri ortadan kaldırmaz.

3- İlaçlar ile bel kaymaları düzelme göstermez.

Alternatif yöntemler
Uygulayıcılarına bakarsanız, bu yöntemler her derde deva. Bana sorarsanız, böyle değil. Alternatif yöntemler ile ilgili geniş bilgi
 
Alternatif yöntemler: Bilinmesi gerekenler ve Bel- Boyun: Alternatif yöntem uygulamaları dosyalarında yazılmıştır. Pilates hariç ekzersiz temelli alternatif yöntemlerin  önemli bir bölümü  güneydoğu Asya kökenlidir. Bu yöntemlerin hepsi, sağlığı fiziksel ve ruhsal birliktelik olarak ele alırlar. Bunun anlamı, sağlık ruhsal ve fiziksel olarak bir bütündür ve bir birlerinden ayrılamazlar. Ayrılmaları sağlığı bozar. Bu doğal bir durum. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Bu yöntemler, enflamasyonu ortadan kaldırmaz. Kanıtlanmış böyle bir etkileri yok. Ağrınızın nedeni ameliyat gereği olmayan bir hastalık ise, ekzersiz ile bel, boyun kaslarınız güçlenir, eklemleri bir birine bağlayan bağlar daha esnek hale gelir. Bu yöntemlere inanıyorsanız, ruhsal açıdan daha huzurlu olursunuz, bu durum da size ilave bir katkı yapabilir. 
Ekzersiz temelli olmayan diğer yöntemlerin de kayropraksi hariç bilimsel  kanıtlanmış etkileri yoktur.
Sonuç olarak bu yöntemler,
1- Bel, boyun, sırt fıtığınızı düzeltmez,
2- Bel kaymanızı düzeltmez,
3- Bel, boyun, sırt bölgenizdeki kireçlenmeleri ortadan kaldırmaz.

Hangi yöntemi seçmeliyim ?
Ameliyat gereği olmayan bir hastalığınız yok ise veya ekzersiz uygulaması riskli değil ise ( bu kararı doktorunuz vermelidir)
1- Hastalığınızın (ameliyat nedeni olmayan bir hastalık olmalı) tedavisini düşünüyor iseniz, alternatif yöntemlerin tıbbi tedavi uygulanmasına göre fazladan bir artısı yoktur. 
2- İleriye yönelik olarak, belinizi güçlendirmek istiyor iseniz, modern tıp veya ekzersiz temelli alternatif yöntemler uygulanabilir. Alternatif yöntemlerin ruhsal açıdan etkileri göz önüne alındığında alternatif yöntemlerin artısı olabilir.
3- Ağrı ile mücadelede, bitkisel maddelerin kullanımı dışında alternatif yöntemlerin etkisi yoktur. Ayrıca bitkisel yöntemlerin kullanılmasında çok dikkatli olmanız gerekmektedir. 
4- Alternatif yöntemlerin ruhsal yönünü kullanmak isteyebilirsiniz. Pozitif bir kişiliğiniz var ise veya kendi kendinize telkin gücünüz var ise, bu yöntemleri kullanma gereği de yoktur diye düşünenlerdenim. Ağrı sonuçta bir algılamadır.
5- Kronik (devamlı)
bel, boyun
veya sırt ağrısı olan ağrılı bir kişi iseniz, bu yöntemleri deneyebilirsiniz. Bu tür ağrıların psikolojik ve sosyal yönü vardır.

Diğer alternatif yöntem dosyaları için  TIKLAYINIZ......

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

 Nisan 15. 2014  

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR