baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageBel korsesi kullanımı

Bel ağrısı, bel fıtığı, bel kayması, dar kanal da korse kullanmanın yararı var mı ?.           

Hastaların önemli bir bölümünde, bel korsesi kullanma ile bel ile ilgili sorunların tedavi edilebileceği ile ilgili genel bir görüş birliği bulunmaktadır. Bu düşünce doğru mu ?. İçinde bulunduğunuz dosya bu konular ile ilgili bilgiler vermektedir.

Piyasada, düzinelerce bel korsesi tipi vardır. Genel olarak, iki tip bel korsesinden söz edilebilir.
1- Rijid (rigid) korseler: Bu tip korselerin belimize gelen tarafında yukarıdan aşağıya inen çelik veya metal kolay bükülemeyen balenler bulunmaktadır. Bu nedenle bunlara rijid korse adı verilir.
2- Kumaş veya yumuşak maddelerden yapılan korselerde destekleyici ilave bir bölüm yoktur. Sadece belin sıcak tutulmasını sağlarlar.
Aşağıda yazılı olanlar, rijid korseler ile ilgilidir. 
Bel korselerinin omurga ve diskler üzerine binen yükü azalttığı konusunda her hangi bir kanıtlanmış bilgi yoktur. Böyle bir özellik olsa bile çok azdır. Uzun süreli bel korsesi kullanma sonucunda ortaya çıkabilecek bel kaslarında ki güç kaybı, bu çok az olabilecek olan yararı ortadan kaldırır.

Özel yapılmış korseler dışında, korsenin bel hareketlerini  engellediği düşüncesi de doğru değildir. Sadece, belinizde korse olduğu için hastalığınızı hep hatırlar ve  hareketlerinizi kendiniz ister istemez sınırlarsınız.

Bazı ülkelerde ağır çalışma koşullarında ki kişilerde korumaya yönelik olarak bel korse kullanımı görülmektedir. Ancak, hiç bir yararının olmadığı bilinmektedir. Sadece bel korsesi kullanmak ile bel zedelenmesinin önüne geçilememektedir. Çalışanlar, bel korsesi taktıkları için işin ağır5lığını hatırlamakta ve bu nedenle daha dikkatli  davranmaktadırlar.

SONUÇ:
Yukarıda yazılı olanları göz önüne aldığınızda, korse kullanmak ile bel ağrısının, bel fıtığının, bel kaymasının tedavisi mümkün görülmemektedir. Dar kanal hastalığında, hastayı öne doğru bükecek şekilde hazırlanan korselerin hastanın şikayetlerini azalttığını söyleyebiliriz. 

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

 04 temmuz 2014  

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR