baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageBel kayması Teşhisi ve Tedavisi

Listezis, bel kayması nedenleri, belirtileri, teşhisi ve ameliyat dışı (ameliyatsız) tedaviler ile ilgili konular bu dosyada işlenmiştir.

NEDENLER VE TEŞHİS
Birbirlerine eklem ve bağlar ile bağlı olan omur kemiklerinin aynı hizada olmaması bel kayması olarak tanımlanır. Bu durum, doğumsal olabileceği gibi darbeler sonucunda veya yaşın ilerlemesi ile birlikte görülebilir. Doğumsal olanı nadir görülen bir durumdur ve eklemin gelişmemesine bağlıdır. Darbe (düşme, çarpma) ile birlikte eklemde kırık oluşur. Birbirlerine eklemler ile bağlı olan omur kemikleri kayma gösterir (şekildeki kalın siyah ok). Kayma ile birlikte disk dokusu da kayma gösterir. Bu gerçek bir fıtık olmayıp, yalancı fıtık olarak tanımlanır.

Bel kaymasının belirtileri bel fıtığı ve bel dar kanal belirtilerin gibidir.

Darbe sonucu görülenler, genellikle oyun çağı  çocuklarda  görülür. belkayması.jpg Çocuk oynarken, bu eklemleri kırabilir. Kayma, bu esnada gelişmiş olabileceği gibi yıllar içerisinde de gelişmiş olabilir. Uzun yıllar belirli bir şikayet nedeni olmayabilir. İleri yaşlarda, bel ağrısı veya siyatik ağrısı nedeni ile yapılan tetkiklerde saptanır. Yaşlılıkta görülen tipte, eklemlerde kırık yoktur. Eklemler ve bu eklemleri birbirine bağlayan bağlarda bozulmalar oluşur. Bunun sonucunda kaymalar görülebilir. 
Teşhis, bel ağrısı ve siyatik ağrısı nedeni ile doktora gidildiğinde, kapsamlı muayene ve istenen tetkikler sonucu alınır. 

TEDAVİ
Ameliyat gereği yok ise uygulanan tedaviler, siyatik ağrısı ve bel ağrısı tedavileri gibidir. Hiç bir ameliyat dışı tedavi ile kayan omur kemikleriniz yerine gelmez. Bu yöntemler, şikayetlerinizin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Korse kullanımı, beli sabit tutma amacını ile önerilebilir. Ancak uzun süreli kullanımı, iki taraflı keskin bıçak gibidir. Bel bölgesi sabit tutulmaya çalışılırken, bel kasları zayıflar. Bunun sonucunda, iyi olayım derken daha kötü olabilirsiniz. Bu nedenle kendi bildiğinize korse kullanmamanız önerilir. Doktorunuza danışmanız uygun yoldur. Genellikle kullanılan korse, arkadan çelik balenler ile destekli tiptir. Bel korsesi ile beldeki kayma düzelmez.

Bel adalelerini güçlendirmek amacı ile verilen ekzersiz programlarının yararı vardır. Bu programlar bir doktor veya doktor kontrolünde olan  merkezlerde fizyoterapistler tarafından verilir. 

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, bel çekme yöntemlerinden uzak durmanızdır.

Bel kayması ile ilgili diğer dosyaları görmek için  TIKLAYINIZ...

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

 29 Kasım 2013  

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR