baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageBel kayması  (listezis)

Hastalara yönelik bu dosyada, bel kayması nedir (listezis, listesis) sorusunun cevabı  ve önemi yazılıdır.

Omur kemiklerine yandan baktığımızda, normalde  omur kemikleri ayni hizadadır. Bir omur kemiğinin diğerine göre öne doğru gelip bu düz çizginin kaybolması yani hizanın bozulması  bel kayması olarak adandırılır. 

Altta ki bel omuru (L 5 omuru) kuyruk sokumu kemiğine göre öne doğru kayma gösterirse bu durum L 5 - S1 bel kayması (listhesis) olarak tanımlanır. Kayma derecesi iki kesik kırmızı çizgi arası kadardır.

listhesis2

4. cü bel omuru (L4 omuru), 5. ci bel omuruna (L5) göre öne doğru yer değiştirir ise bu durum L4-5 kayma olarak adlandırılır. Kayma derecesi iki kesik kırmızı çizgi arası kadardır.  3. cü bel omuru, 4. cü bel omuruna göre öne doğru giderse bu durum L3-4 kayma olarak adlandırılır.  Bu böylece gider.

Önemi

belkaymaonem

Kayma ile birlikte, omurga kanalında bulunan siniler bası altında kalmaya başlar. Kayma ileri derecede değil ise, her hangi bir muayene bulgusu olmaz. Kaymanın derecesi arttıkça, sinirler üzerine olan baskı da artar, sonuçta ayak ve / veya bacakta (iki taraflı olabilir) ağrılar, kuvvet kayıpları, uyuşmalar, idrar yapma sorunları ortaya çıkabilir.

Yandaki şekil bu durumu açıklamaktadır. Kuyruk sokumu kemiği ( şekilde S), 5.ci bel omuruna göre geriye doğru kaymıştır. Mavi renk ile gösterilen beyin - omurilik zarı  içerisinde bulunan (kırmızı renk) ile gösterilen sinir lifleri, oklar ile gösterilen kayma bölgesinde sıkışmıştır. 

Bel kayması (listezis) ile ilgili dosyaları görmek için TIKLAYINIZ.....

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

 25  Kasım  2013  

 

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR