baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageBel kaymasında (listezis) ameliyat

Bel kaymasında (listezis) hastaya neden ameliyat önerilir. Ameliyatın nedenleri nelerdir, ameliyatta ne yapılır, ameliyat sonuçları nelerdir ?. Bu soruların cevapları bu dosyanın içeriğidir. 

AMELİYAT NEDENLERİ
Listezis veya listezis adı ile tanımlanan  bel kaymalarında, " Ameliyat olmam gerekiyor mu ?" sorusu ile son zamanlarda çok sık karşılaşıyoruz. Bel kayması nedeni ile yapılan ameliyat sayısı gün be gün artmakta !. Her bel kayması ameliyat edilir kuralı yoktur. Aşağıda, genel olarak kabul edilen ameliyat nedenleri yazılıdır.
1- Bacak ve / veya ayakta güç kaybı (tek ya da çift taraflı olabilir), sinir kökünde zedelenme olduğunu gösterir ve ameliyat nedenidir.
2- Dış cinsel organ etrafında uyuşukluk (duyu kaybı), idrar ve büyük tuvalet yapmada sorunlar (yapamama veya kaçırma)  omurga kanalı içinde bulunan sinir liflerinin ciddi bası altında  olduğunu gösterir ve acil ameliyat nedenidir. Geçirilecek zaman, bu belirtilerin kalıcı olmasına yol açabilir.
3- Kaymanın öne eğilip kalkma ile artıyor olması, genellikle ameliyat nedeni olarak kabul edilir. Bu durum, hareketli (fonksiyonel) bel grafileri ile saptanır.
4- Kayma ileri derecede ise ameliyat önerilebilir.

Sadece bel ağrınızın olması durumunda ameliyat öneriliyor ise ikinci doktor görüşü almanızda yarar vardır.
Çocukluk veya gelişme çağında saptanan kaymalarda, sinir dokusu zedelenme bulgusu olsun ya da olmasın, genellikle ameliyat önerilmektedir.
Yaşlanma sonucu görülen kaymalarda, sinir dokusu zedelenmesi yok ise genellikle ameliyat önerilmemektedir. Bu tür kaymalarda, bel ağrısının kaymalara bağlı olduğunu söylemek çoğu zaman mümkün olmamaktadır. Bel ağrınız nedeni ile ameliyat öneriliyor ise, ikinci doktor görüşü almanız önerilebilir.

AMELİYAT VE SONUÇLARI

Ameliyat ile kaymanın olduğu bölgenin düzeltilmesi  (mümkün ise) ve  sabitleştirilmesidir. Sabitleştirme işlemi vida ve çubuklarla yapılmaktadır. Hastalar bunları platin olarak tanımlamaktadır. Sabitleştirmeden sonra bu bölgeye kemik parçaları koyularak kayan kemiklerin birbirlerine kaynaması sağlanır. Ameliyat sonuçları büyük oranda iyidir. Uygulanan bu ameliyata füzyon ameliyatı adı verilir.

Bel kayması (listezis) ile ilgili dosyaları görmek için  TIKLAYINIZ......

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

 22  Kasım  2013  

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR