baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageBel fıtığı belirtileri ve teşhis

Doğru teşhis, yanlış-hatalı teşhis. Bel veya siyatik ağrısı her zaman bel fıtığı demek değildir. Muayene, BT, MR özelliklerinin teşhisteki rolü nedir. Aşağıda bunlarla ilgili bölümler bulunmaktadır.

Teşhis ile ilgili şüphelerin giderek arttığı bir gerçek. Sadece bel ağrısı nedeni ile yapılan BT veya MR tetkiklerinde bel fıtığı görüntülerinin bulunması nedeni ile bel fıtığı teşhisi almış birçok hasta var. Bu gidişle bir süre sonra, ülkemizde bel fıtığı olmayan kişi kalmayacak.                

Her bel fıtığında, bel ağrısı bulunur kuralı yoktur.
Bel fıtığı süreci başladığında belirgin olan bel ağrısı şikayetleri giderek azalır veya ortadan kalkar. Birçok bel fıtığı hastası, bel ağrısından şikayet bile etmez. Bel fıtığı, bel ağrısı nedenlerinden birisidir. Ancak bel ağrısı nedeni olabilecek bel bölgesi yerleşimli veya bel bölgesi dışı yerleşimli bir çok hastalık bulunmaktadır.

Bacak ve / veya ayak ağrısı en önemli şikayetlerden birisidir.
Bel fıtığında, fıtığın yerleşim yerine bağlı olarak; belin alt tarafının fıtıklarında ( L3-4, L4-5 ve L5-S1 diskleri) siyatik ağrısı , üst taraf fıtıklarında (L2-3, L3-4 diskleri) ise uyluk önüne vuran ağrı veya kasıkta ağrı görülür. Bu tip ağrılar olmaksızın bel fıtığı görülme ihtimali, bazı özel durumlar dışında hemen hemen yoktur. Burada bilinmesi gereken, bu ağrıları yaratacak birçok nedenin bulunduğudur.

 Bel fıtığı teşhisi için en önemli nokta kapsamlı muayenedir.
Bel ve bacak ağrısı yaratacak birçok neden olduğundan, doğru teşhis için doktorunuz;
1- Şikayetleriniz ile ilgili olmadığını düşündüğünüz genel sağlık ile ilgili sorular sorar.
2- Sadece bel ve bacağınızın değil, tüm sistemlerin muayenesini yapar.Bu muayeneye kapsamlı muayene adı verilir.
Bu ilk iki aşama sonrası, şikayetlerinizin nedeni belli olur. Düşünülen ön tanıya yönelik tetkik istenebilir veya herhangi bir tetkik istenmez.

Sadece BT veya MR ile teşhise gitmek, teşhis hataları nedeni olabilir.
Ülkemizde tıp doktoru olmayan kişilerin bu tetkikleri isteyip, raporlarını okuyarak teşhise gittiklerini, anlattıklarınızdan biliyoruz. Bu tetkiklerin, bazen sizin isteminiz doğrultusunda yapıldığı bir başka gerçek. Elinde bulunan BT veya MR tetkik sonuçlarını gösterip bel fıtığı hastası olduğunu söyleyen çok sayıda kişi bulunmaktadır. Bu hastalar gerçekten bel fıtığı hastası mıdır?  Büyük bir bölümünün olmadığını tecrübelerimden biliyorum. Tetkikler muayene bulguları ile birlikte değerlendirildiğinde bir anlam kazanır. Bel fıtığı şikayetleri olmayan kişilerin yaklaşık  %20' sinde bel fıtığı veya bel fıtığına uyar BT veya MR tetkik görüntüleri bulunduğunu biliyoruz. Dikkatinizi çekmek istediğim nokta, bu hastaların bel fıtığı hastası olmadıklarıdır.,

Bel fıtığı hastasının tipik özellikleri
1- Sinir kökü örselenme belirtileri: Alt seviye fıtıklarda, kabadan başlayıp ayağa kadar uzanan siyatik ağrısı vardır. Üst seviye fıtıklarda uylukta (bacağın diz ile kalça arası) veya kasıkta ağrı vardır. Ağrı genellikle yol yürümek, öksürmek veya ıkınmak ile artar.
2- Sinir kökü zedelenme belirtileri: Bel fıtığının bulunduğu seviyeye bağlı olarak, ayak veya bacakta kuvvet kayıpları görülür.
3- Yaygın sinir dokusu zedelenmesi belirtileri: Kuvvet kayıplarına ek olarak idrar yapma ile ilgili sorunlar (yapamama veya kaçırma), kabalarda ve dış cinsel organ etrafında uyuşukluklar (duyu kaybı) gelişir. Çok acil durumu işaret eder.

 Bel fıtığı ile ilgili  diğer dosyaları görmek için TIKLAYINIZ...

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

 22  Kasım  2013  

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR