baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageBel fıtığı: Ameliyatsız tedavi

Bu dosyada bel fıtığının ameliyatsız, ameliyat dışı tedavisinde ilaç, istirahat, bel korsesi kullanımı, bele iğne ile kortizon yapılması (enjeksiyon) ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Bel fıtığı teşhisi almış birçok hasta ameliyatsız tedaviler istemekte ve araştırmakta. Bazı hastalar, ilan ve basının da etkisi ile mucize tedaviler peşinde koşmakta. Bu nedenle de son dönemlerin modası haline gelmiş olan alternatif yöntemlerde çareler aramaktadır. Mucize tedaviler olmadığı gibi mucize yaratan kişiler de yoktur.
Hastaların bir bölümü, kendisi gibi bel fıtığı olan bir tanıdığının ameliyat olmadan ilaç tedavileri ile düzeldiğini söylemektedir. Verilen ameliyat kararı doğru ise bu yolu izlememeniz önerilir. Düzelen hastalar vardır. Ancak bu ihtimal çok düşüktür ve eğer hastalığınız ilerleyecek olursa ciddi sinir dokusu zedelenmeleri gelişebilir.
Bu dosyada, tedaviler ile ilgili, eksik ve yanlış bilinenler ve bilinmesi gerekenler bulunmaktadır.

1- İlaç tedavileri: Sizlerin romatizma ilacı olarak da bildiğiniz antienflamatuar ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar fıtıklaşmış disk dokusunu küçültmediği gibi, bulunması gereken yere de geri götürmez. Etkisi bacak ağrısına neden olan sinir kökündeki ödemin ve mikrobik olmayan iltihabi cevabın ortadan kaldırılmasına yöneliktir. 
İlaç kullanımında; kimyasal yapıları birbirine benzer ya da aynı olan birden fazla ilacın birlikte aynı anda kullanılmasının size ilave bir katkısı olmaz. Ayrıca bu kullanım şeklinden, doz aşımı nedeni ile zarar da görebilirsiniz.

2- İstirahat: Bel fıtığı mekanik bir olaydır. Disk üzerine ne kadar az yük biner ise, düzelme olasılığı  o kadar çok olur. İstirahattan kasıt yatak istirahatıdır. Oturmak istirahat değildir. Yatma şekliniz, ağrınız ile ilgilidir. Yatarken ağrınız azalıyor ya da ortadan kalkıyor ise, yatış şekliniz doğrudur. Yatma süresi ile ilgili farklı düşünceler olmakla birlikte, sürenin belirlenmesi, ağrınızın geçmesi ile ilişkilidir. Kişisel olarak bu sürenin  bir iki gün ile sınırlı olmaması gerektiğine inananlardanım. 24 saat yatağa bağlı olmanız da gerekmez. Bir kaç saatte bir, kalkıp dolaşabilir ve ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. 

3- Korse kullanımı: Korse kullanımı ile fıtıklaşmış disk küçülmez ve bulunması gereken yere geri dönmez. Tek yararı, öne arkaya eğilmenizi engellemesidir. İki tarafı keskin bıçak gibidir. Uzun süre kullanılması sonucu, bel kaslarınız daha da gevşer ve hastalığınızın iyileşmesi üzerine olumsuz etki yapar. (geniş bilgi için tıklayınız....)

4- Kortizon enjeksiyonları: Kortizon, antienflamatuar ilaçlar gibi etkiler. Etkisi çok fazladır. Bu enjeksiyonlar, uzun bir iğne ile diskin bulunduğu bölgeye yapılır. Etkisi, diskin küçülmesi üzerine değil, sinir kökünde bulunan ödemi çözmeye yöneliktir. Bir kez yapılır. Tekrarlama durumlarında bir sene içerisinde en fazla 3 kez yinelenebilir.

5- Alternatif yöntemler: Bu yöntemler, size mucize önerebilir. Böyle bir şey yok. Bu yöntemlere başvurmayı düşünebilirsiniz. (Site içerisinde bulunan Alternatif yöntemler genel bölümünü, Bel - boyun hastalıklarında kullanılan yöntemler bölümünü okumanızı önerebilirim). Masaj ile bel fıtığının düzeldiğini düşünebilirsinizi ya da size böyle bir duyum geldi. Masj ile bel fıtığı yerine girmez, küçülmez, ortadan kalkmaz.

Bel fıtığı ile ilgili  diğer dosyaları görmek için TIKLAYINIZ...

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

 21  Kasım  2013  

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR