baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageBel fıtığı ikinci ameliyat

Her hasta gibi ikinci (2.ci), 3.cü  ameliyat sizi ürkütüyor. Sakat kalmaktan, felç olmaktan korkuyorsunuz. Dosya bu konuları çizimlerle anlatmaktadır.

Aşağıdaki şeklin (A) bölümü ilk ameliyatı, (B) bölümü ise ikinci ameliyatı göstermektedir. Bel fıtığı gerçek bir nüks ise ( örneğin daha önce sağ L4-5 diskinden ameliyat olmuş iseniz  ve nüks yine ayni yerde,  uygulanacak olan ameliyat, ilk ameliyata göre biraz daha fazla risk içerir. Başarılı olan ilk ameliyat sonrası, ameliyat yerinde düzelme ile birlikte doku tamirleri olur. Bu durum olağan fibrosistir. Ameliyat yerinin düzelmesinin bir sonucudur. İkinci ameliyatta bu dokunun arasından tekrarlayan fıtığınıza ulaşılır. Risk buradadır. Bu esnada sinir kökü veya sinirlerin geçtiği zar zedelenebilir. Sık olmamakla birlikte görülebilecek bir durumdur.
Nüksünüz (tekrarlama) ayni seviye ve karşı tarafta ise (ilk ameliyat sağ L4-5, nüks sol L4-5) belirli bir risk yoktur.

belfit2.ciop

Bel fıtığınız gerçek bir nüks değil ise, ilk defa ameliyat olacak hastanın özellikleri ve ameliyat risklerine sahipsinizdir. İkinci bir ameliyatın, bel fıtığı açısından ilave bir risk faktörü yoktur.

İkinci ameliyat ile birlikte, belinize platin takmanın gerekli olduğu söylenebilir. Bu durumda, ikinci doktor görüşü almanızın yararı olabilir.

Bel fıtığı ile ilgili  diğer dosyaları görmek için TIKLAYINIZ...

 

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

 21  Kasım 2013  

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR