baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageBel fıtığı ameliyatı sonuçları

Bel fıtığı ameliyatının sonuçları nelerdir, Başarılı ve Başarısız bel fıtığı ameliyatı. Ameliyat sonrası bacak ağrısı, kötüleşme  Ameliyat sonrası kötüleşme olur mu. İyileşir miyim ? Bu soruların cevapları içeren dosya.

Ameliyat olup, bel ve bacak ağrısı şikayetleri geçmeyen veya artan hastaların varlığı, ikinci hatta üçüncü defa ameliyat ola hastaların varlığı sizi korkutuyor. Bu dosya, bu konuları incelemektedir.

►  Başarılı bel ameliyatı nedir ?
Ameliyat sonrası, siyatik ya da bacak ağrınızın geçmesi ve muayene bulgularınızın düzelmesi ameliyatın başarılı olduğunu gösterir. Tam bir iyileşme görülür. Başarılı sonuçlar yaklaşık olarak %90-95 arasındadır. Ameliyat öncesi var olan bel ağrınızın geçmemiş olması, ameliyatın başarısız olduğunu göstermez. Ameliyat, bel ağrısı nedeni ile yapılmaz. Ancak ameliyat sonrası bel ağrılarınızın şiddetinin giderek artması, doktorunuza tekrar başvurmanızı gerektirir.

►  Başarısız bel ameliyatı nedir ? 
Ameliyat sonrası, şikayet ve belirtilerin geçmemesi, artması veya yeni belirti ve şikayetlerin ortaya çıkması başarısız ameliyat olarak tanımlanır. Hastalar bu durumu iyileşmeme ya da daha kötü hale geldiklerini tanımlar. Nedenleri;
1- Teşhis hataları: En sık nedendir.
2- Ameliyata kadar geçen süre: Normal şartlarda, ameliyat ile disk dokusu alındığında, sinir kökü üzerine olan baskı ortadan kalkar. Şikayet ve belirtileriniz düzelme gösterir. Ancak, ameliyat öncesi, bu baskının sinir kökünde ne kadar zedelenmeye yol açtığı bilinemez. Tam bir zedelenme var ise şikayet ve belirtilerde düzelme görülmeyebilir. Ameliyata kadar geçen süre ne kadar uzun olursa, bu durumla karşılaşmak da o kadar fazla olmaktadır.
3- Yanlış seviye ve yanlış tarafın ameliyat edilmesi: Sağ taraf yerine sol tarafın ameliyat edilmesi veya L4-5 disk aralığı yerine L5-S1 aralığının ameliyat edilmesi, bu grup içerisine girer. Çok az görülen bir durumdur.
4- Ameliyat teknik hataları: Disk parçasının içeride kalması, kireçlenmelerin fark edilmemesi, sinir kökünün zedelenmesi gibi olaylar bu grup içerisindedir.

Başarısız ameliyat, içeride disk parçasının kalması, yanlış seviye veya yanlış tarafın ameliyat edilmesi sonucu görülüyor ise ikinci ameliyat önerilebilir. Ameliyat esnasında sinir kökü zedelenmesi oluşmuş ise, ikinci ameliyatın yararının olmayacaktır. 

Bel fıtığı ile ilgili  diğer dosyaları görmek için TIKLAYINIZ...

 Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

11 temmuz 2014

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR