baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageBel ameliyatı riskleri  (tehlikeleri)

Hastalara yönelik bu dosyada bel dar kanal (stenoz), kayma (listezis), fıtık ameliyatı risk faktörleri ve  komplikasyonları ile ilgili genel ve kısa bilgiler bulunmaktadır. 

Her girişim az ya da çok belirli riskler içerir. Bu durum kaçınılmazdır. Aşağıda, genel hatları ile, ameliyatın riskleri ve komplikasyonları anlatılmaktadır. 

1- Ameliyat öncesi var olan risk faktörleri
Aşağıda yazılı olan risk faktörleri ile ilgili olarak, doktorunuz tüm tedbirleri alır. Bu risk faktörlerinden bazıları ameliyat olmanıza engel teşkil edebilir. Aşağıdaki liste, tüm risk faktörleri olmayıp liste daha da uzatılabilir. Bu listeye, bel ile ilgili risk faktörleri de eklenmelidir. Doktorunuz risk faktörleri konusunda size gerekli olan bilgileri verir.
- Diyabet, enfeksiyon ve yara kapanmasında gecikme için risk faktörüdür.  
- Uzun süreli kortizon kullanımı, enfeksiyon risk faktörüdür.
- Kalp ya da kan hastalığı 
- Var olan enfeksiyon

2- Komplikasyonlar ve ameliyat riskleri
Komplikasyon, istenmeyen durum olarak ta tanımlanabilir. Görülme sıklıkları çok azdır ancak hiç bir zaman sıfır değildir.
- Büyük damar yaralanmaları. Nadir görülen bir durumdur (on binde bir civarındadır)
- Karın içi organ zedelenmeleri. Nadiren karşılaşılabilir.
- Cilt ve cilt altı enfeksiyonlarının görülme sıklığı %2-3 civarındadır. Derin enfeksiyon görülme sıklığı % 1' den daha azdır.
- Yanlış seviye veya yanlış ameliyat edilebilir. Nadirdir.
- Sinir kökü ve  / veya sinir liflerinin zedelenmesi.
- Sinir liflerinin içinden geçtiği beyin omurilik zarının (dura mater) yırtılması.
- Disk parçasının görülmemesi ve tam olarak çıkarılmaması.
- Disk ameliyatı sırasında, omur kemiklerini bir birine bağlayan eklemlerin fazla alınması, omurganın sağlamlığını bozabilir. Bu durum ileride bel kaymalarına yol (listezis) açabilir. 
- Bel dar kanal (lomber stenoz) ameliyatında omurga eklemlerinin tıraşlanması bel kaymalarına yol açabilir. Bu durumda doktorunuz, ameliyatta beli sabit tutacak vida ve çubuk uygulaması (platin) yapabilir.
- Ölüm riski düşüktür. Genellikle, ameliyat sırasında gelişebilecek olan kalp, akciğer ya da kanama ile ilgili omurga dışı nedenlerden gelişebilir. Bu nedenle, doktorunuz ameliyat öncesi risk faktörlerini geniş bir şekilde araştırır.

Yukarıda yazılı olanlar bel fıtığı, bel dar kanal (lomber stenoz) ve bel fıtığı için ortak risk faktörleri ve komplikasyonları anlatmaktadır.

Bu dosya size sadece genel hatları vermektedir. Doktorunuz, yukarıda yazılı olan konularda sizlere çok daha geniş ve gerekli olan açıklamaları yapacak ve gerekli tetkikler ile önlemleri anlatacaktır. Hasta olarak aklınıza takılabilecek her soruyu doktorunuz ile paylaşmanızın önemli yararı vardır ve böyle davranmanız kuvvetle önerilir. Unutmamanız gereken bir başka nokta, ameliyatın her hasta için farklı bir şekilde ve o hastaya özel olarak planlandığıdır.

Bel fıtığı ile ilgili  diğer dosyaları görmek için TIKLAYINIZ...

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

 03 Mayıs 2014 

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR