baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageBel fıtığı ameliyatı nedenleri

Bel fıtığında ameliyat neden yapılır, ameliyat kriterleri nelerdir, ameliyat olmalı mısınız ? 

Bel fıtığı teşhisi aldıysanız, teşhisten şüphe duymuyorsanız ve ameliyat olmanızın gerekli olduğu söyleniyor ise doktorunuz aşağıdaki kalıplardan en az bir tanesi nedeni ile size ameliyat önerir.
1- Siyatik veya uyluk ağrısı ile birlikte bacak veya ayakta güç kaybı ameliyat nedenidir. Ameliyat ne kadar erken yapılırsa ameliyat sonuçları o kadar iyi olmaktadır.
2- Ağrı ve kuvvet kayıplarına ek olarak; kabalarda ve dış cinsel organ etrafında uyuşukluk, idrar yapamama veya  kaçırma, erkeklerde cinsel organda sertleşmeme acil ameliyat nedenidir. Kaybedilecek zaman yoktur.
3- Uygulanan her türlü tedaviye rağmen siyatik veya uyluk ağrısı ameliyat nedeni olabilir. Ameliyat kararının verilmesinde hastanın siyatik ağrısının şiddeti rol oynar. Ağrı nedeni ile hasta, günlük olağan işleri yapamıyor ise ameliyat önerilebilir. Bu kalıba uyuyorsanız, ikinci doktor görüşü alabilirsiniz.

Ameliyat kararının verilmesinde, bel ağrısının etkisi yoktur. Ameliyat bel ağrısı nedeni ile yapılmaz. Bel ağrınız ameliyat sonrası geçmeyebilir. Bel ağrınız bacak veya uyluk ağrınızdan daha fazla ise, ameliyat sonuçları sizi pek mutlu etmez.

Ameliyat kararında, BT ve MR tetkiklerinin rolü
ameliyatkarari

Şikayetleriniz ve muayene bulgularınız bel fıtığını işaret etmiyor ise bu tetkiklerde saptanan fıtık veya fıtık benzeri görüntülerin bir anlamı yoktur. Fıtığın büyük ya da küçük olması da tek başına genellikle ameliyat nedeni olarak kabul edilmez. Yanda bulunan şekilde görüldüğü gibi sinir kökünün hemen altında bulunan küçük bir disk(a) muayene bulgusu verir. Buna karşın omurga kanalı geniş olan veya fıtık parçasının sinir kökünden uzak olması durumunda (b) muayene bulgusu olmayabilir. Bu nedenle sadece bu tetkikler ile, genellikle ameliyat kararı verilmemektedir. Bu genellemenin dışında olan tek durum, omurga kanalına serbest olarak çıkmış disklerdir (fragmante disk). Bu disklerde de genellikle muayene bulgusu vardır.
Ameliyat kararı verilmesindeki en önemli faktörün muayene bulguları olduğunu hep hatırlayınız.

Bel fıtığı ile ilgili  diğer dosyaları görmek için TIKLAYINIZ...

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

 21  Kasım  2013  

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR