baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageBel ağrısı teşhisi

Teşhis deyince aklınıza hemen tomografi ya da MR (manyetik rezonans) tetkikleri geliyor. Teşhis muayene dahil üç aşamalı bir süreçtir.

Sürecin ilk aşaması, şikayetlerinizi doktorunuza anlatmanız ve doktorunuzun sorduğu soruları kapsar. Doktorunuz, bel ağrınız ile ilgili olduğunu düşünmediğiniz bel dışı hastalıklar ile ilgili sorular sorar. Bunun nedeni, bel ağrısı nedeni olabilecek bel dışı yerleşimli bir hastalığın olup olmadığının ortaya konulmasıdır (bel ağrısı nedenleri).
Sürecin ikinci aşaması, sadece bel bölgenizin değil tüm vücut sistemlerinin muayenesini kapsar. Bunun nedeni bel dışı bir hastalığın olup olmadığının ortaya konulmasıdır.
Bu iki aşama sonrası, doktorunuz hastalığınızın ne olduğu konusunda bir fikre sahiptir. Doktorunuz gerek duyacak olursa BT veya MR tetkiki isteyebilir. Tetkikler sürecin üçüncü aşamasıdır. 

Bel ağrısı var diyerek hemen tetkik istenmeyebilir.
Doktorunuz, bel ağrısı nedeni olabilecek bir hastalık saptamaz ise tetkik istemeyebilir. Tetkik nedeni, muayene bulgusu ve acil durum belirtilerin varlığıdır. Kapsamlı muayene olmaksızın, sadece BT veya MR tetkikleri ile teşhise varmak, beraberinde hataları getirir. Bu nedenle doktorunuz, bu tetkikleri kapsamlı muayene sonrası, gerektiği için ister. Kapsamlı muayene yapılmaksızın istenen BT ve MR tetkikleri sonucu görülebilecek durumlar, aşağıda yazılıdır.
1- Yapılan tetkikler sonucunda bel ağrısı nedeni olabilecek bir hastalık bulunur. Bel bölgesi dışı başka hastalığınız da yoktur. Bu durumda teşhis hatası olmamıştır. Şanslı bir hasta olarak kabul edilirsiniz.
2- Tetkiklerde, bel ağrısı nedeni olabilecek bir hastalık bulunur. Bel ağrınız, bel bölgesi dışı yerleşimli bir hastalığa bağlı ise teşhis hatası oluşur. Zarar görebilirsiniz.
3- Tetkiklerde, bel ağrısı nedeni olabilecek bir hastalık bulunmaz. Ağrınızın nedeni, bel bölgesi dışı yerleşimli bir hastalığa bağlı ise, hastalığınız teşhis edilmemiş olur. Zarar görebilirsiniz.

Bel ağrısı ile ilgili diğer dosyaları görmek için  TIKLAYINIZ......

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

 06 Mayıs 2015 

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR