baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageBel ağrısı nedenleri

Bel ağrısı (Lumbago, lumbalji) genellikle bel bölgesini oluşturan dokuların hastalıklarından kaynaklanır. Bel bölgesi dışı neden az görülür.

Her bel ağrısında, belirli bir neden bulunur kuralı yoktur.

Bel ağrısı iki nedenle oluşur. Bunlar;
1- Belirli bir nedene bağlı olmayan bel ağrıları (non-spesifik): Bel ağrılarının % 80-85 'inde, bel ağrısı nedeni olabilecek belirli bir hastalık bulunamaz. Doktorunuz mekanik bel ağrısı olduğunu söyler. Böyle bir durumda ağrınızın nedeni belli olmadığı için üzülmeyiniz. En azından önemli bir hastalığınızın olmadığını öğrenmiş olursunuz. Bu tip bel ağrılarına non-spesifik (belirli bir nedene bağlı olmayan) bel ağrısı adı verilir. Bu ifade, bel ağrınızın nedeni yok demek değildir. Aslında bel ağrınızın nedenleri vardır. Bunlar yaşınızla uyumlu olan disk dokusunda bozulma, diskte kabarıklık, eklemlerde kireçlenme gibi ılımlı değişikliklerdir. Bunlar dejeneratif değişiklik olarak tanımlanır ve dokunun normal yapısının bozulmasını gösterir. Bu durum, genellikle 35 yaş üzeri hastalarda görülür. Genellikle bu ılımlı değişiklerin birden fazlası bir arada bulunur, ancak bu değişikliklerden hangisinin bel ağrısının nedeni olduğu söylenemez.  Aklınıza, " Bunca yıldır var olan bu olaylar neden yıllardır bir şikayete yol açmadı " sorusu gelebilir. Nedeni, yıllardır var olan ve önemli hiç bir şikayet nedeni olmayan bu değişikliklerde, farkında bile olmadığınız zorlama sonucu gelişen inflamatuar olay (mikrobik olmayan iltihabi cevap)  şikayetlerinizin başlamasına yol açmasıdır. Bu durum ağrıyı yaratır.
Non-spesifik bel ağrıların devamlı (kronik) hale gelme tehlikesi vardır.

2- Belirli bir nedene bağlı olan bel ağrıları (spesifik): En sık olarak zorlanmalar sonucunda görülür. daha az sıklıkta da bel fıtıklarında, dar kanal hastalığında, bel kaymalarında, tümörlerde ve mikrobik olaylarda görülürler.

Bel ağrısının nedeni, her zaman bel bölgesi değildir.
Ağrı, yerleşim yerleri farklı olan hastalıklarda görülebilir. Bunlar; 
1- Bel bölgesini oluşturan omur kemikleri, bu kemikleri bir birine bağlayan eklem ve bağlar ile omur kemikleri arasındaki disk dokusudur. Bunlar, genellikle  kireçlenmeler, fıtık gibi hastalıklardır. Bu dokuların tümör ve mikrobik hastalıkları çok az görülür. Bel kaymalarında, omur veya eklem kırıklarında da bel ağrısı görülebilir.

2- Çok az görülmekle birlikte, karın içi organ ve damar hastalıklarında, kalça eklem hastalıklarında da bel ağrısı görülebilir.
Bu nedenlerden doktorunuz,
a- Şikayet ve belirtilerinizle alakalı olmadığını düşündüğünüz, genel sağlık ile ilgili sorular ile bel bölgesi dışı yerleşimli bir hastalığı ve acil durum belirtilerini araştırır.
b- Kapsamlı muayene olarak adlandırılan, sadece belinizin değil, solunum ve dolaşım sistemi gibi tüm sistemlerin muayenesini yaparak, bel dışı yerleşimli bir hastalığın olup olmadığını ortaya koyar.

 06  Ocak 2014 

Bel ağrısı ile ilgili diğer dosyaları görmek için TIKLAYINIZ.....

 Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR