baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageKronik ( Devamlı ) Bel ağrısı

Devamlı ,Sürekli, Kronik bel ağrısı nedir, neden ve nasıl gelişir, teşhis ve tedavide neler yapılır ?. Bunları bilirseniz bu ağrı ile baş edebilirsiniz.

Ani gelişimli (akut) bel ağrıları genellikle 4- 6 hafta içerisinde düzelir. Ağrının 3 aydan daha fazla sürüyor olması, ağrının kronikleştiğini gösterir. İki tip kronik bel ağrısı vardır;
1- Bel fıtığı, bel kayması gibi belirli bir nedene bağlı olan (spesifik) ağrı, tedavilere iyi cevap verir ve kişinin günlük yaşantısını pek fazla etkilemez.
2- Belirli bir neden bulunamayan (non spesifik) bel ağrısı,
(Bu iki ağrı ile ilgili geniş bilgi bel ağrısı nedenleri dosyasında bulunmaktadır)

Aşağıda, süreğen (devamlı - kronik) olan bu ağrının gelişmesi bir senaryo şeklinde yazılmıştır.
Belinizde birden şiddetli ağrı hissettiniz veya sabah şiddetli bel ağrısı ile kalktınız.  Ağrınızın neden geliştiğini bilmiyorsunuz veya belinizi zorladığınızı hatırladınız. Evde bulunan ilaçları kullanmaya ve istirahat etmeye başladınız. 
İstirahat ve ilaç kullanmanıza rağmen ağrınızın geçmediği belki de şiddetlendiğini fark ettiniz, bir doktora gitmeye karar verdiniz ve gittiniz. Sizi muayene eden doktor, önemli bir şeyinizin olmadığını ve kullandığınız ilaçlara devam etmenizi söyledi.

Doktor önerilerine rağmen ağrınız geçmedi. Doktora kontrole gittiniz. Doktor sizi tekrar muayene etti ve yine önemli bir olayın olmadığını söyledi. Ağrınızın geçmemesi üzerine tetkikler istendi. Belki de tetkik yapılmasını siz istediniz. Tetkiklerde önemli bir hastalık bulunmadı veya yaşınız ile uyumlu olan kireçlenmeler saptandı. Sonuçta, olayın mekanik bel ağrısı olduğu ve ilaçlara devam etmeniz söylendi. 

Ağrınızın geçmemesi üzerine bir başka doktora gittiniz. Doktorunuz muayene bulgusu olmadığını ve bel ağrınızın basit mekanik bel ağrısı olduğunu söyledi. İlaçlardan yarar görmemeniz nedeni ile fizik tedavi doktoruna başvurmanızın yararlı olabileceğini söyledi.
Uygulanan fizik tedavi ve rehabilitasyonlardan da yarar görmediniz. Bunun üzerine bir başka doktora başvurdunuz. Doktor size bu ağrının basit bel ağrısı olduğunu söyledi. Belki de yeniden tetkikler istedi. Tetkiklerde önemli bir hastalık bulunmadı. Hastalığınızın psikolojik olduğunu söyledi. Bu duruma çok kızdınız ve doktorunuza, ruh hastası olmadığınızı söylediniz.

Modern tıptan ümidi kestiniz. Çevrenin ve basının etkisi ile alternatif  tedavi uyguladığını söyleyen kişilere gittiniz. Bu yöntemlerden de yarar görmediniz. Evinizde, çalışıyor iseniz iş yerinizdeki kişiler ile problemler yaşamaya başladınız. Ağrınıza inanılmadığını fark ettiniz. Bu durum sizi daha da etkiledi.

Geri dönüp baktığınızda, bel ağrınızın yaklaşık 3-4 aydan bu yana şiddetli olarak devam ettiğini, tedavilerden yarar görmediğinizi gördünüz. Bu süre içerisinde harcamış olduğunuz paraya, zamana üzüldünüz. Çalışıyor iseniz muhtemelen işinizi de kaybettiniz. Evde aile fertleri ile ilişkileriniz kopma noktasına geldi. Çalışamadığınız için, ekonomik sorunlar da ortaya çıkmaya başladı.

Son bir defa, beki çevrenizdekilerin de etkisi ile bir doktora gittiniz. Doktor, ağrınızın nedeninin belinizde bulunan kireçlenmelerden olabileceğini söyledi ve ameliyat olmanızı önerdi, belki ameliyat oldunuz. Ancak ağrınızın geçmediğini fark ettiniz.
Siz, artık non spesifik kronik bel ağrılı bir hastasınız.

Ağrının ve ağrılı hastanın özellikleri
Bu tip ağrının tam olarak neden ve nasıl geliştiğini bilmemekle birlikte,bazı özelliklerini biliyoruz. Bunlar;
1- Bu tip ağrı, fiziksel, sosyolojik ve psikolojik nedenlere bağlıdır. Hastalarda genellikle depresyon gibi ruhsal problemler bulunmaktadır. Ekonomik ve çevre ile problemleri vardır. Çevre ve aile içi  olaylardan kolay etkilenirler. 
2- Ağrının neden ve nasıl başladığı genellikle bilinmez. Bazı hastalar, ağrının zorlanma sonucunda oluştuğunu hatırlayabilir.
3- Muayenede ağrının nedeni olabilecek bir hastalık bulunmaz.
4- Tetkikler ya normal olarak değerlendirilir ya da yaş ile uyumlu olabilecek kireçlenmeler ve disk dokusu bozulmaları saptanır. Ancak, bu değişikliklerden hangisinin bel ağrısı nedeni olduğu kesin olarak söylenemez. Bu nedenle belirli bir nedene bağlı olmayan (non spesifik) bel ağrısı adı verilir.
5- Hastalar doktor doktor dolaşır. Sonuçta çözüm bulamaz.
6- Alternatif tıpta çare arayabilirler.
7- Ağrının şiddeti, sürenin uzunluğu bozuk olan ruhsal durumunu daha da bozar.
8- Yararının olmadığını bilmesine rağmen çok fazla ilaç kullanırlar. Uyuşturucu ilaç alan hastalar vardır.
9- Ameliyat önerildiğinde bu öneriyi kabul eden hastalar olabilir.
10- Ağrı şiddetinin azaldığı dönemler olabilir. Ancak bu dönemler genellikle kısa sürelidir ve şiddetli ağrı tekrar başlar.
11- Bu durumun 6 aydan fazla sürdüğü kişilerin yaklaşık %50'si işe dönerken, ağrılı dönem iki veya daha fazla ise işe dönme ihtimali hemen hemen yoktur.

Neler yapılabilir ?
1- Ağrı genel anlamda vücudumuzda gelişen zedelenme ve hastalık sonucu görülen bir durumdur. Bir başka deyiş ile ağrı, vücudumuzda bir şeylerin iyi gitmediğini gösterir. Bu tip ağrının neden bazı kişilerde gelişip bazı kişilerde gelişmediğini düşünüyor olabilirsiniz. Bunun cevabı, bazı kişilerde olan psikolojik ve sosyo-ekonomik özelliklerin farklılığıdır. Ağrı, bir algılamadır ve beyinde olmaktadır. Ağrının algılanması için, ağrı sinyallerinin beyine iletimi omurilikte bazı maddelerin salgılanması ile sağlanır. Bu maddelerin bir kısmı iletiyi engelleyici özellikte iken bir bölümü ise iletiyi arttırıcıdır. Kişinin davranış biçimi, çevre ile olan ilişki özellikleri, his ve duyguları bu maddelerin omurilikten  salgılanmasında etkilidir. Bu nedenle üzüntülü, kızgın olduğumuzda ağrıyı daha fazla hissederken huzurlu ve rahat durumlarda daha az hissederiz.

2- Öncelikle çaresiz olmadığınızı bilmelisiniz. Uygun tedaviler ile ağrınız tam olarak geçmese bile günlük yaşamınızı sürdürebilecek düzeye indirilebilir.

3- Kronik bel ağrılı hastaya yaklaşım çok yönlüdür. Bu ifade ile teşhis ve tedavide birçok tıp dalının birlikte hareket etmesi gerekliliği vurgulanmaktadır. Bu farklı tıp dalı uzmanlarına gittiğinizi ancak bir çare bulamadığınızı düşünebilirsiniz. Bu ifadeden amaç, bu tıp dalı uzmanlarının birlikte hareket etmesidir.

4- Ağrınızın nedeni olarak omur kemiklerinizde veya disk dokusunda bozulma sonucu olduğu söylenebilir. Ameliyat önerilebilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda ikinci doktor görüşü almanızın yararı vardır.

5- Alternatif yöntem denemek isteyebilirsiniz. Bu yöntemlerin uygulanmasından önce doktorunuza danışmanız yararlı olacaktır. Bu yöntemlerin size yararlı  olmayabileceği gibi zaman ve para kaybına yol açabilir.

Bel ağrısı ile ilgili diğer dosyaları görmek için TIKLAYINIZ......

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

 08 Nisan 2014 

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR