baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageAmeliyat sonrası iltihaplanma (diskit ve osteomyelit)

Hasta için yazılan bu dosyada, bel, boyun fıtık, dar kanal, bel kayması ameliyatlarından sonra görülen mikrop kapmalar yazılıdır.

Aşağıda, nadir olarak görülen ameliyat sonrası omurga ve çevre doku enfeksiyonları yazılmıştır. Dosya hastalara yöneliktir. 

Ameliyat sırasında enfeksiyon gelişmemesi için doktorunuz tüm tedbirleri alır. Ameliyat öncesi ve sonrasında uygun antibiyotik verilir. Buna rağmen enfeksiyon çok az olmakla birlikte görülebilir.

Ameliyatta neden mikrop ya da mantar enfeksiyonu kapılır. Önce bu sorunun cevabını araştıralım. Enfeksiyon gelişmesi için teorik olarak 2 ihtimal vardır. Bunlar;
1- Çok nadir olmakla birlikte ameliyat öncesi var olan enfeksiyon devam etmektedir ve ameliyat ile birlikte çevre dokulara atlamıştır.  Genellikle, ameliyat öncesi enfeksiyon varlığı saptanır. Ancak, olay yeni başlamış ve enfeksiyon belirtileri henüz yok ise bu durum gözden kaçabilir. Bu durum enfeksiyonun pencere dönemi olarak tanımlanır. Vücudumuzda gelişen her enfeksiyon için böyle bir durumun olması mümkündür. Teşhis hatası olarak adlandırılamaz. Hasta ve doktor için büyük bir talihsizliktir.
2- Hasta mikrobu ameliyat sırasında kapabilir.
Modern ameliyathane koşullarında bile ameliyat havasında çok çok az olmakla birlikte mikrop vardır ancak bu durum enfeksiyon riski oluşturmaz. Ameliyathane temizliği ile ilgili sorun var ise ameliyathane ortamı enfeksiyon gelişmesine yol açabilir.
Ameliyatta kullanılan aletlerin mikroptan arındırılmasında (sterilizasyon) sorun olması enfeksiyon riskidir.
Hastada diyabet hastalığının varlığı enfeksiyon gelişmesi için bir risk faktörüdür. Uzun süreli kortizon kullanan kişilerde görülebilen vücut direnç sisteminin zayıflaması da bir risk faktörüdür.
Ameliyat sırasında, ameliyat alanında yabancı cisim (tampon gibi) kalması enfeksiyon nedenidir.
Ameliyatta vida, çubuk gibi metallerin veya sentetik maddelerin kullanılması bir risk faktörüdür. Vücut için yabancı olan bir madde enfeksiyon risk faktörü olarak düşünülür. 

Gelişen enfeksiyon, 
1- Sadece cilt ya da cilt altı bölgededir. Tedavisi genellikle sorun yaratmaz.
2- Kas dokusu ve ameliyat alanında olan enfeksiyon (apse, ampiyem) uzun süreli tedaviyi  ve ameliyatı gerektirir.
3- Disk aralığında enfeksiyon vardır. Bu durum Diskitis olarak adlandırılır. Uzun süreli tedavi gerektirir.
4- Enfeksiyon omur kemiğine atlayabilir. Bu durum spondilit veya osteomyelit olarak adlandırılır.

Belirtiler
Ameliyattan iki üç gün sonra şikayetler başlayabilir. Bazen şikayetler daha geç sürede başlar. Ameliyat yerinde kızarıklık, akıntı, ağrı olabilir. Hastalarda, genel enfeksiyon belirtilerinden olan ateş, halsizlik iştahsızlık vardır. Hasta bel bölgesinden ameliyat olmuş ise, hareketle artan ağrıları vardır, hasta yürümek, oturmak istemez. Ayak ve / veya bacakta ağrılar, uyuşukluk hatta kuvvet kayıpları görülebilir. Boyun ameliyatı olmuş ise boyun hareketleri ağrıyı şiddetlendirir.  Kol ve / veya elde ağrı uyuşukluk ve kuvvet kayıpları görülebilir. 

Tedavi
Tedavi enfeksiyon nedenine, yerleşimine ve yaygınlığına göre şekillenir. Doktorunuz, öncelikle muayene ve gerekli tetkikleri yaparak enfeksiyon nedenini ve yaygınlığını belirler.
Enfeksiyon cilt altında ise, bu bölgenin temizliği sonrası antibiyotik tedavisi uygular.
Doktorunuz, ameliyat sırasında yabancı cisimden şüphe duyuyor ise, ameliyat alanı tekrar açılarak gözden geçirilir ve gerekli temizlik yapılır. Bu işlem sonrası uzun süreli antibiyotik tedavisi uygulanır.
Enfeksiyon disk aralığında ise uygun antibiyotik uzun süre uygulanır.

5 Mayıs  2014 

Son gözden geçirme ve eklentiler  23 Ekim 2014 

Hastanın takibinde en önemli noktalar; hastanın şikayetlerinin geçmesi ve iltihap olayına yönelik olarak istenen tetkiklerin (sedimantasyon, CRP tetkikleri) normale dönmesidir. Bu tetkik sonuçlarının normale dönmesi, tedavinin etkili ve başarılı olduğunu gösterir. Takip sırasında MR tetkiklerinin kullanılması konusunda karşıt görüşler vardır. Şikayetlerinizin ortadan kalkması ve laboratuar olarak düzelmesine rağmen, istenen MR tetkikleri tam bir düzelme göstermeyebilir. Bu tetkiklerde iyileşmenin görülmesi zaman alabilir. Bu nedenle takipte standart kullanımı  yaygın değildir. Buna karşın sedimantasyon ve  CRP tetkikleri ile hastanın klinik olarak belirli aralıklarla değerlendirilmesi genel uygulamadır.
Enfeksiyon kemik dokuda tahribata yol açmış ise ikinci bir ameliyat önerilebilir. 

NOT: Daha fazla bilgi için doktorlar için yazılmış olan dosyalara bakabilirsiniz
1- Diskitis - DOKTOR
2-
Disk aralığı


Ameliyat olmadan gelişen diskit için   tıklayınız.........

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR