baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageBel, Boyun - Alternatif tedavi uygulamaları

 

Bel, boyun ağrısı, bel fıtığı, boyun fıtığında alternatif tedavilerden (yöntemlerden) olan bitki, enerji tıbbı, manyetik alan, Qi Gong, Tai Chi, kiropraksi, Akupuktür ile ilgili bilgiler bu dosyanın konusudur.

 GİRİŞ

Öncelikle bilinmesi gereken, aşağıda yazılı olan yöntemlerin hiçbirisi ile bel ya da boyun fıtığı küçülmez, ortadan kaldırılamaz ve bulunması gereken yere geri gitmez. Dar kanalda da dar kanal nedeni olan kireçlenmeleri ortadan kaldırmaz
Bu yöntemlere baş vurmadan önce doktorunuzla görüşmelisiniz.

Bitkiler
Alternatif tıp amacı ile kullanılan bitkilerin etkileri mikrobik olmayan iltihabi olaylar (enflamasyon) üzerine olan antienflamatuar (enflamasyonu azaltıcı ve ortadan kaldırıcı özellik) etkileridir . Bu bitkiler ile hazırlayacağınız karışımların dozunu doğru bir şekilde hazırlamanız da pek mümkün değildir. Bu bitkilerin yan etki ve zararlarının olabileceğini hep hatırlayınız. Bu bitkileri  kullanmadan önce doktorunuz ile muhakkak görüşmelisiniz.
Aşağıda en sık kullanıldığı bildirilen bitkilerin bir bölümü yazılıdır. Bu liste uzatılabilir.

1- Kapsaisin: Acı kırmızı biberden (chili pepper) elde edilir. Piyasada satılan kremleri vardır. Yakıcıdır. Sürüldüğü yerde kızarıklık oluşturur. Ani gelişimli bel ve boyun ağrılarında geçici olarak ağrıyı azaltabilir.
2- Beyaz söğüt ağacı (salix alba): Kabuk ve yapraklarında aspirin benzeri madde bulunmaktadır.
3- Ak günlük (Boswellia serrata)
4-
Şeytan pençesi (devil's claw- Harpagophytum)
5-
Bromelain: Ananas köklerinden elde edilir.
6-
Zerdeçal (curcuma longa, curcumin)
7-
Zencefil (ginger)

Enerji tıbbı
Bu yöntemlerde, hastalıkların insan vücut enerjisindeki dengesizlik ya da enerjinin bloke edilmesi sonucu ortaya çıktığına inanılır. Tedavi edici; kendi olumlu enerjisini hastaya kanalize ederek, hastadaki dengesiz olan veya bloke edilmiş olan enerjiyi düzene soktuğunu ve hastalıkları tedavi ettiğini söyler. Bilimsel olarak, bu enerji hiçbir şekilde kanıtlanmış değildir. Uygulayıcının ellerinin hasta üzerinde olduğu, ellerinin hasta üzerinde olmadığı ve uzaktan uygulama tipleri vardır. Bir hastanın telefon ile 500 km uzaktan enerji alarak düzeldiğini biliyorum.!!!!. Bu düzelme etkisinin psikolojik olduğu ileri sürülmektedir. Düzelme, hastanın bu yöntemlere inanıp inanmaması ile ilgilidir. Bel ve boyun ağrılarında , kişinin ruhsal durumunun ağrıya etkisi ve ağrının kişinin ruhsal durumu üzerine olan etkisi bilinen bir durumdur.( Bel, Boyun ağrısı ve ruhsal durum ilişkisi için tıklayınız)

Manyetik alan tedavileri
Vücudun belirli yerlerine statik manyetik alan oluşturularak uygulanan bir yöntemdir. Uygulayıcıları, manyetik alanlar sayesinde uygulanan yerlerde kan akımının arttığını sonuçta da hastalıklı dokuda oksijenin artarak hastalığın düzeldiğini söylemektedirler. Bunun, kan al yuvarlarında bulunan Hemoglobinin demir içerdiğini ve tedavi edici etkinin bu yolla sağlandığını söylemektedirler. Bu hücrelerin manyetik özellikleri hemen hemen hiç yok.  Eğer bu doğru olsa idi, çok çok daha fazla manyetik alan içeren MR cihazlarında kişilerin kan akımlarının arttığı görülürdü. Ancak böyle bir şey hiçbir şekilde olmuyor. Etkisinin plasebo (ilaç olmadığı halde kişi tarafından ilaç olarak algılanan) etkisi olduğu bilimsel çevrelerde genel kanıdır.
Piyasada satılan cihazların güvenli olduğu düşünülmektedir. Bu tür cihazlar büyük bir sanayi ve ticaret sektörüdür.

Akupunktur
Geleneksel Çin tıbbının uygulamalarından biridir. Kurama göre, vücudumuzda bulunan enerji akımı (Qi veya ki) sağlık için gereklidir. Bu enerji akımının durması hastalıklara neden olmaktadır. Hastalığın geçmesi için bu enerji akımının tekrar açılması gerekir. Bu, vücudumuzun belirli yerlerine iğne ile girilerek sağlanır. Bilimsel çalışmalar akupunktur uygulaması sonrası vücudumuzda ağrıyı engelleyen morfin benzeri bazı maddelerin salgılandığını ortaya koymuştur. Ayrıca kan akımının da düzene girdiği gösterilmiştir. Bel ve boyun ağrılarındaki etkisi tam olarak kanıtlanmamış olmakla birlikte, olasılıkla ağrıyı engelleyici maddelerin salgılanması ve kan akımının düzene girmesi ile ilgilidir. Ani gelişimli bel, sırt ve boyun ağrılarında kullanılmasının modern tıp tedavilerine göre bir üstünlüğünün olmadığı bildirilmektedir. Devamlı (kronik) bel ve boyun ağrılarında etkili olduğunu ileri sürenler vardır.
Tai Chi ve Qigong
Geleneksel Çin tıbbı grubu içerisindedir. Bu sistem bedeni bir bütün olarak kabul eder. Sağlık; düşünce, vücut ve enerji arasındaki uyuma bağlıdır. Bu durumu," iyi şeyler düşünürseniz o kadar mutlu olursunuz bu da sizi sağlıklı kılar "  olarak ifade etmek her halde yanlış olmaz. Bu yöntemler bir dövüş sanatı olarak ortaya çıkmıştır. Düşünce, beyin ve vücut kullanılarak sağlıklı olma temeline dayanır. Fiziki eksersiz yöntemin en önemli noktalarından birisidir. Ekzersiz esnasında kişiler derin nefes alma çalışmaları da yapar. Ekzersizler, çok yavaş ve birbirini takip eder şekilde yapılır. Kişi bu esnada vücudunun farkına da varır. Bu yöntemin kasları daha güçlü ve esnek hale getirdiği kanıtlanmıştır. Özellikle, yaşlılarda görülen dengesizlik sorunlarında etkilidir. Ani gelişimli bel ve boyun ağrılarında, modern tıp tedavi yöntemlerine göre belirli bir üstünlüğü yoktur. Ancak bel ve boyun problemlerin gelişmesini engelleyici olarak kabul edilir.  

Kayropraksi (Şiropraksi, Kiropraksi)
Kayroprakside temel  kuram omurganın ekseni düzgün ve aynı hizada olmasıdır. Bu eksen bozuk ise (subluksasyon) omurilik ve omurilikten çıkan sinirlerde iletim bozulur. Bunun sonucu da hastalıktır. Omurga ekseni düzeltilince, sinirlerde ve omur ilikte ileti normale döner ve hastalık vücudun kendi tamir mekanizmaları ile düzelir. En çok tartışılan konu eksen bozukluğu (subluksasyon) üzerinedir. Bu ifade tıp yönünden eklemde bir kısmi çıkığı tanımlar. Röntgen tetkiklerinde saptanabilen bir durumdur. Kayroprakside tanımlanan subluksasyon röntgen tetkikleri ile gösterilemez. Subluksasyon ifadesi, bu yöntemi uygulayanlara göre işlevseldir (fonksiyonel) . Yöntem, ani bir hareket ile omur eklemlerine güç uygulanmasıdır. İlave olarak sıcak uygulamaları, fizik tedavi de uygulanabilir. Seanslar halinde uygulanır.
Bu yöntem uzun yıllardır kırık çıkıkçılar tarafından yapılmaktadır. Eğitimini görmüş ve tecrübeli ellerde uygulanması gerekmektedir.
Bilimsel çalışmalar, bu yöntemin standart tıp tedavilerine göre bir üstünlüğünün olmadığını göstermektedir. Bazı web sayfalarında, kayropraksi uygulaması sonrası fıtığın küçüldüğüne ait bilgiler ve resimler görebilirsiniz. Bu durumun kayropraksi ile direkt bir bağlantısı yoktur. Ameliyat gereği olmayan fıtıklar zaman içerisinde suyunu kaybederek küçülürler, bazen de tamamen ortadan kalkarlar.  Bu bilimsel bir gerçektir.  Bu yöntemi denemek isteyebilirsiniz. Dikkat etmeniz noktalar kısaca aşağıda yazılmıştır. 
1- Öncelik.le hastalığınızın ne olduğunu öğrenin. Bu durumu size söyleyebilecek tek kişi bu konunun uzmanı olan doktordur.
2- İlerleyici veya ameliyat gerektiren bir durumun varlığında bu yöntem ile zarar görebilirsiniz.
3- Damar sertliğiniz var ise, özellikle boyuna uygulamalardan uzak durmalısınız. 
4- Bilinen osteoporoz varlığında bu yönteme başvurmamanız önerilir.

Bacak kısalığı
Bel ağrınız nedeni ile gittiğiniz kayroprakt tarafından bacak kısalığınız olduğu söylendiğinde hemen korkuya kapılmayınız. Bacak kısalığı iki tiptir.
1- Gerçek bacak kısalığı: Trafik kazası, iltihabi süreç veya doğumsal olarak görülen bu durumda olayın olduğu bacak anatomik olarak kısadır. Bu durum röntgen tetkikleri ile kolayca ortaya konulabilir. Ortopedi uzmanına başvurmanız doğru bir yoldur.
2- İşlevsel (fonksiyonel) bacak kısalığı: Bel veya kalça adaleleri ileri derecede kasılır ise, vücudunuz kasılmayı rahatlatmak üzere bir yana doğru eğilir. Bunun sonucunda bacağınızda biraz yukarı gider. Dıştan bakıldığında o taraf bacağı kısa gibi görünür. Ancak yapısal olarak anormallik yoktur. Bel veya kalça probleminiz düzeldiğinde, bu durum da düzelme gösterir.

Diğer alternatif yöntem dosyaları için  TIKLAYINIZ.....

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

 01  Aralık  2014

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR