baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish Heritage


 

Alternatif tedavi yöntemleri - Bilinmesi gerekenler

Alternatif tıp-tedavi, tamamlayıcı tıp - tedavi ne demek, uygulamada nelere dikkat edilmeli, modern tıp ile arasındaki fark nedir ?. Bu dosya bu konular ile ilgili bilgiler içermektedir.  

Modern  tıp biliminin bazı hastalıklara çare bulamamış olması,  bu yöntemlere olan ilgiyi arttırmıştır. Sonuçta bu yöntemler her derdin çaresi olarak sunulmaktadır.Televizyon kanalları bu tür programlar ile dolu. Bu konuda bir kontrolün olduğunu da sanmıyorum. Doktor olsun ya da olmasın, herkes bir şeyler anlatıyor. Bu yöntemlerin uygulandığı yerler açılıyor. Bu yöntemler ile ilgili olarak önemli eksik ve yanlış bilginin olduğu bir gerçek. Bu yöntemler ile ilgili bilimsel kanıt sayısı çok az. Bu nedenle, hakkında ileri sürülen görüşler yeterli değil. Uygulayan kişiler etkili olduğunu söylerken bir çok hekim de bilimsel kanıt yetersizliği nedeni ile etkilerinin olmadığını öne sürüyor. İçinde bulunduğunuz dosyada, bu yöntemler ile ilgili genel bilgiler yazılıdır. 

 Alternatif ve tamamlayıcı yöntem nedir ?
Kanser hastasını ele alalım. Bu hasta, modern tedavi yöntemlerini terk eder. Bitki veya bazı maddeler ile, biyoenerji gibi yöntemler ile  hastalığı yenmeye çalışır. Bu alternatif tedavi yöntemidir. Bu yolun izlenmesi sakıncalıdır.
Hasta modern tıp yöntemlerini sürdürür. Ek olarak, tedaviye destek olduğuna inanılan bazı vitamin veya bitkiler kullanır, biyoenerjiden yardım umar. Bu yöntem tamamlayıcı tedavi olarak adlandırılır. Kullanılan bitki ya da maddelerin zarar verici özellikleri yoksa uygulanabilir. 
Kullanılan bitki ve maddelerin etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış ise, bu yöntem integratif (tamamlayıcı) yöntem olarak adlandırılır.

 Alternatif ve modern tıp arasındaki farklar
Modern tıp kanıta dayalıdır. Tedavide muayene bulgularının işaret ettiği hastalık tedavi edilir. Buna karşın, özellikle doğu geleneksel tıbbı, sağlığın bir bütün olduğunu kabul eder. Bu bütünlük kişinin zihin ve vücut uyumu üzerine kurulmuş olup toplumların tecrübelerinin birikimi olarak kabul edilebilir.

 Dikkat etmeniz gereken noktalar.
1- Öncelikle hastalığınızın ne olduğunu öğrenin. Bunun için bir doktora gitmeniz gerektiğini hep hatırlayınız. 
2- Bu yöntemlere baş vurmadan önce doktorunuz ile görüşünüz.
3- İlerleyici bir hastalık var ise bu yöntemlerin uygulanması ile zaman kaybedebilirsiniz. Sonuçta zarar görebilirsiniz.
4- Yöntem size mucizeler sunuyor ise, araştırmalarınızı derinleştiriniz.
5- Uygulamalar sırasında hastalığınızın ilerlemesini ancak bir doktor fark edebilir. Bu nedenle doktorunuz ile her zaman ilişki içerisinde olunuz. Hastalığınız ile ilgili olumsuz bir gelişmeyi doktorunuz ile görüşünüz.
6- Yöntemi uygulayan kişilerin kim olduğunu, yetkilerinin olup olmadığını sorgulayınız.
7- Her doğal madde veya bitki zararsızdır kuralı hiçbir şekilde yoktur. 
8- Kullanacağınız maddeler veya bitkiler, tedavi amacı ile doktor tarafından verilen ilaçlar üzerine olumsuz etki yapabilir. Bu etkiler, ilacın etkisinin azalması olacağı gibi, etkisini çok arttırmak yönünde de olabilir.
9- Doktorunuzun uygun bulmaması durumunda bu yöntemleri uygulamayınız.

Diğer alternatif yöntem dosyaları için  TIKLAYINIZ.......

 01  Aralık  2013 

 
 Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR