baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageDar kanal (stenoz)

Kanal darlığı nedir. Bel ve boyun dar kanal, stenoz, kanal darlığı, dar kanal hastalığı nedir ?, nedenleri nelerdir ?. Hastalara yönelik, çizilmiş resimlerle anlatılan dosya.

Bu dosyada yazılı olanlar, bel, boyun ve sırt bölgesini kapsamaktadır. Omurga kanalı bilgileri  omurga kanalı dosyasında bulunmaktadır. İçinde bulunduğunuz dosyayı okumadan önce omurga kanalı dosyasını okumanız konuyu daha iyi anlamanız açısından  için çok yararlı olur. 

Bel veya boyun ağrısı olan hastaların bir bölümü ellerindeki BT veya MR  tetkiklerini göstererek, kendisinde kanal darlığı olduğunu ya da dar kanal hastası olduğunu söylemektedirler. Bunlar ne kadar doğru?  Bu konuda önemli derecede eksik ve yanlış bilginizin olduğunu anlatılanlardan biliyoruz. İçinde bulunduğunuz dosya bu konulara açıklık getirmek amacı ile yazılmıştır.Bu ifadelerin ne anlama geldiğini gözden geçirmek gerekiyor. 

Kanal darlığı ve dar kanal ifadeleri eş anlamlı olarak kullanılabilmektedir. Her iki ifade de stenoz olarak adlandırılmaktadır. Bu bana göre doğru bir tanımlama değildir. Kanalı ölçümle dar olarak bulunan kişilerde hiç bir dar kanal hastalığı şikayeti görülmeyebilir. Bu hastalar dar kanal olarak adlandırılabilir mi ? Bana göre adlandırılmamalıdır. Bu hastalarda yapılan tetkiklerde sadece omurga kanlının dar olduğu görülmüştür. Yani yorum sadece tetkiklerde ki fotoğraflara bakılarak yapılmıştır. Hasta olarak sizlerin aklı da bu konuda biraz karışık. Aşağıda bu konu açıklanmaya çalışılmıştır. 

darkal

Yukarıda bulunan çizimlerde dar kanal anlatılmaktadır. Çizimler yandan görünüştür. Omur kemikleri karın tarafını, Spinoz çıkıntılar ise sırt tarafını göstermektedir. Normal omurga kanalı düzenli bir boru şeklindedir.  Çizimin B bölümünde, omurga kanalındaki normal ve dar olan bölgeler  gösterilmektedir. Çizimin C bölümünde, normal ve dar olan omurga kanalı bölgelerinde, içinde omurilik veya sinirler bulunan omurilik zarının görünümü gösterilmiştir. 

Aşağıdaki çizim yukarıdan bakış çizimleridir ve bu durumları göstermektedir.

darkanal1.jpg

 

dar_kanal2.jpg

Kanalın normal olduğu bölgelerde sinirler veya omurilik herhangi bir basıya uğramaz iken dar bölgelerde sıkışmaktadır. Bu durum, sadece çizime bakarak (hastalarda MR ve / veya BT görüntülerine bakarak) kanalın dar olduğunu gösterir. Bir hastalık olan dar kanaldan söz edebilmek için, hastanın belirti, şikayet ve / veya muayene bulguları olması gerekir.       

 

Dar kanal ile ilgili diğer dosyaları görmek için  TIKLAYINIZ......

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

25 Kasım 2013 

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR