baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish Heritage



Ulnar sinir, C8 sinir kökü tutuluşu

Ulnar sinirin ön kolda tuzaklanması, C8 sinir tutuluşunu taklit edebilir. C 8 radiksi ulnar, median ve radial sinirlere dal verir.
a) Ağrı: Servikal kompresyon testi ile sinir kökü tutuluşu var ise ağrı ortaya çıkar veya var olan ağrının şiddeti artar. Ulnar sinir tutuluşunda böyle bir durum yoktur. Ulnar sinir tuzaklanmasında ağrı olmayabilir.
b) Duyu kusuru: Ulnar sinir tutuluşunda yüzeysel duyu kaybı, sinirin tuzaklandığı yerin distalinde belirgindir. Buna karşın sinir kökü tutuluşunda yüzeysel duyu kaybı belirgin değildir.
c) Kas atrofisi: Ulnar sinir tutuluşunda erkenden gelişir ve belirgindir. Elin Hipothenar kaslında görülür ( küçük parmak tarafı). Buna karşın C 8 sinir kökü tutuluşlarında geç dönemlerde görülür ve çok belirgin değildir.
d) Kuvvet: Ulnar sinir tutuluşunda ön kol fleksorları ve el parmak kasları erkenden güç kaybı gösterir. C 8 sinir kökü tutuluşunda ulnar sinir tutuluşundaki kadar belirgin olmayan tüm el kaslarında kuvvet kaybı görülür (median sinirin innerve ettiği kaslarda da görülebilir. Bunun nedeni C 8 kökünün median sinire de dal vermesidir)

Diğer  ayırıcı tanılar için tıklayınız...........

Sitede bulunan tüm sağlık çalışanları ve doktor dosya listesi için tıklayınız...

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

03. Ocak  2014      

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR