baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageServikal kompresyon (Spurling) testi

Servikal kompresyon testi (spurling testi), servikal sinir kökü tutuluşlarını ortaya koyan bir testtir. Hastanın başı ekstansiyona getirilir (1 numaralı ok), baş ağrıyan kol tarafına döndürülür ( 2 numaralı ok) ve başın üstünden basınç uygulanır (3 numaralı ok). Hastada, sinir kökü (radiks) basısı var ise kolda şiddetli ağrı ortaya çıkar veya var olan kol ağrısının şiddeti artar. Bu test daha basit şekilde de şu şekilde uygulanabilir. Hasta başını ağrılı olan kol tarafa doğru eğdiğinde kol ağrısının ortaya çıkması sinir kökü irritasyonunu gösterir ve pozitif olarak tanımlanır.

Bu testlerin tam aksi hareket traksiyon testidir. Hasta oturur durumda iken, hastanın çenesi her iki el ile yukarı doğru çekilir. Böylelikle vertebral foramenler açılır. Hastanın var olan kol ağrısı azalır veya ortadan kalkarsa sinir kökü irritasyonunun olduğu söylenir ve pozitif olarak tanımlanır.

Bu testler, servikal bölgede sinir kökü irritasyonu yaratan disk herniasyonu, dejeneratif değişikliklerinin olduğu durumlarda pozitif olarak görülür. Kol ağrısının sinir kökü kaynaklı olduğunun göstergesidir.

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

03. Ocak  2014        

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR