baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageNörojenik mesane

Konuya daha iyi hakim olabilmek için öncelikle Mesane ve işeme  dosyasını okumanız önerilir. 

İdrar kaçırma - tutamama (enkontinans) ve idrar yapamama (retansiyon) nörolojik hastalıklarda görülebilen bir durumdur.

Nörojenik mesane, sinir dokusu hasarı ile ortaya çıkan işeme sorunlarını tanımlar. Spastik veya flask olabilir. 

Spastik mesanede, mesane kasları dolayısı ile mesane kasılıdır. Mesane, içinde birikebilecek miktarda idrara uyum sağlayıp genişleyemez. İçinde biriken az miktarda idrar bile adale kontraksiyonlarını daha da arttırır. Mesane içi basınç yüksektir. Üretranın dış sfinkterinin gevşemesi (istemli motor kontrol) ile mesane kaslarının kasılmaları koordineli değildir. Hastada mesanede çok az idrar birikmesine rağmen işeme ihtiyacı vardır, ancak iç sfinkter açılmadığından işeme yapılamaz. Ayrıca, istemli kortiko-spinal yol tutuluşu da var ise üretra dış sfinkteri de istemli olarak açılamaz. Bu durum sempatik kontrolün kaybolduğunu gösterir. L  2 (lomber 2) medulla spinalis segmenti ve daha yukarı omurilik lezyonlarında görülür.  Bu düzeyin üstündeki travmalarda ve  Multipl sklerozda sıklıkla görülen bir durumdur. Travmalarda görüldüğünde hastalarda spinal şok tablosu vardır. 

Flask (gevşek) tip ise, mesanenin aşırı derecede geniş olması ve içinde çok miktarda idrar birikmesini tanımlar. Mesane duvarı kasları flask (gevşektir), mesane genişlemiştir,Hasta mesanesinde aşırı miktarda birikmiş olan idrarın farkında değildir. Mesane içi basınç azdır. Mesane içinde çok miktarda idrar birikecek olursa, hasta bir kaç damla idrar kaçırabilir. Bu durum overflow enkontinans olarak adlandırılır. Gerçek bir enkontinans değildir. Omuriliğin S 2 - 4 (sakral 2 - 4) segmentlerini tutan olaylarda ve periferik sinir lezyonlarında görülür. Cauda equina sendromu bu tip mesaneyi yaratan tipik örnektir. Bu sendromda, Lomber vertebra 1 ve 2 arasından sonra medulla spinalis sonlanmış ve lomber ile sakral sinir lifleri dural kanal içerisinde aşağı inmektedir. Akut gelişimli büyük bir disk hernisi tüm bu lifleri basıya uğratır. Sonuçta tüm sakral lifler ile birlikte lomber lifler zedelenir. Hasta idrarını yapamaz. İlave olarak, olayın gerçekleştiği seviyeye uyar kuvvet, refleks ve yüzeysel duyu kusurları vardır.  Parasempatik kontrolün kaybolduğunu gösterir. Bu hastalarda, mesane taşlarının gelişmesi en önemli risklerden birisidir.

Her iki tip bir birine geçiş gösterebilir.

Her iki tip, omurilik ve daha üst düzey sinir sistemi lezyonlarında görülebilir. Lezyonun sinir doku lezyon kaynaklı olup olmadığının saptanması önemlidir. Sinir dokusu kaynaklı olaylarda, hastalarda nörolojik bulgu vardır. Bunlar kuvvet kayıpları, refleks kayıpları ve yüzeysel duyu kayıplarıdır. Bu konularla ilgili geniş bilgiler Bel ağrısı algoritma  ve Boyun ağrısı algoritma dosyalarında bulunmaktadır. 

 

İlgili dosyalar

Mesane ve işeme - Fonksiyonel anatomi

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

03. Ocak  2014          

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR