baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageKarpal tünel, C6 sinir kökü tutuluşu: Ayırıcı tanı

 

Periferik sinir ve radiks tutuluşlarının ayırıcı tanısında ki genel özellikler için Sinir kökü ve periferik sinir tutuluşu: Ayırıcı tanı  dosyasına bakınız. 

Median sinir tuzak nöropatisi (Karpal tünel) - C6 sinir kökü tutuluşunu taklit taklit eder. Ayrıca hastada hem C 6 sinir kökü tutuluşu ( servikal disk ya da foramen stenozuna bağlı) hem de karpal tünel hastalığı olabilir. Teşhis yanılgısı, yanlış ameliyat yeri seçimine yol açabilir. Bu durum özellikle belirli yaş grubunda (40 yaş ve üzeri) önem taşır. Bu yaşlarda, servikal dejeneratif değişiklikler çok sık görülür.
Ayırıcı tanıda genel özellikler;
a) Ağrı: Boyun hareketleri ile sinir kökü ağrısı artarken, karpal tünelde ağrı artmaz.  Karpal tünelde, eldeki ağrı elin çok fazla kullanılması ile artar bu durum özellikle geceleri ortaya çıkar. Sinir kökü tutuluşunda bu durum görülmez.
b) Duyu kusuru: Karpal tünelde yüzeysel duyu kaybı çok belirgindir ve sinirin sıkıştığı bilek bölümünden avuç içine doğru uzanır. Sinir kökü tutuluşunda belirli yüzeysel dokunma kaybı görülmeyebilir, duyu kaybı var ise duyu kaybı alanı ön kola doğru uzanır. 
c) Kas atrofisi: Karpal tünelde Thenar kasta (baş parmak tarafı) atrofi vardır. Bu durum her iki elin thenar kaslarının inspeksiyonu ile ortaya kolaylıkla konulabilir.Sinir kökü tutuluşunda bu duruma rastlanmaz.
d) Kuvvet: Karpal tünelde güç kaybı thenar kaslarında görülür. Buna karşın C 6 sinir kökü tutuluşunda Biseps, Triceps, bilek ve parmak fleksör kasları tutulabilir.

İlgili dosyaları görmek için tıklayınız......

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

03. Ocak  2014         

 

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR