baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageHidrosefali ex vacuo

Hidrosefali ex vacuo nedir ?.
Olay; beyin dokusunda, özellikle de subkortikal beyaz cevherde  operasyon, enfarkt, travma ya da enfeksiyon sonrası gelişen doku kaybı sonucu, doku kaybının olduğu yere doğru ventrikülün büyümesidir.
Doku kaybı olduğu yerde, beyin dokusunun normal doku basıncı azalır, ventrikül içi normal basınç ( arterial pulzasyon basıncına bağlıdır) ventrikül duvarını bu bölgeye doğru iter, sonuçta da ventrikül dilate olur ve tetkiklerde (BT, MR)  genişlemiş ve büyük olarak görülür.  Bu durum gerçek bir hidrosefali değildir. Bu nedenle de bu ifadenin kullanılması yanlıştır. Ventrikülomegali ifadesi, en doğru isimlendirmedir.


ex_vacuo

Fokal veya jeneralize olabilir. Fokal olanlar ( Şekil de B) genellikle postoperatif değişikliklerde görülürken, generalize olanlar yaygın kontüzyo serebride, enfeksiyonda (Şekilde  C)  ve özelliklede subkortikal doku kaybına yol açan Alzheimer gibi hastalıklarda görülür (Şekilde  D). Bütün bu tiplerde Ventrikül içi basınç normaldir, her hangi bir tedavi gereksinimi de  yoktur.
Alzheimer hastalığında görülen jeneralize tipi, klinik tablonun ve BT ile MR tetkiklerinin  normal basınçlı hidrosefali' ye benzemesi nedeni ile ile karıştırılabilir. Ayırıcı tanı idyopatik normal basınçlı hidrosefali dosyasında yazılmıştır. Genel olarak, idyopatik normal basınçlı hidrosefaliye uymayan durumlar ex vacuo olarak tanımlanır.

Bir sonraki dosya;  Normal basınçlı hidrosefali


 20 Ocak 2017


Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

2 Mayıs 2015         

 Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR