baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageSpondiloz (spondylosis)

Spondiloz veya spondilozisin  kelime anlamı, vertebraların birbirine parsiyel olarak yapışması veya kaynamasıdır. Bu ifade dejeneratif olaylar sonucunda görülen vertebra korpusunda ve intervertebral eklemlerde yeni kemik oluşumları ile disk dokusunun bozulmasını tanımlamaktadır. Disk dokusunda ki bu bozulma diskin bulging' i olabileceği gibi dejeneratif disk hastalığı veya dar kanal şeklinde de olabilir. Zaman zaman osteoartrit olarak ta tanımlanmaktadır. Boyun, sırt ve bel bölgesinde görülebilir.

Spondiloz yaşlanmanın bir sonucudur. ( Dosyayı okuyan birey doktor değil ise hastalar için yazılmış olan yaşlanma dosyasını okuyabilir). Yaşlı her kişide görülür. Spondiloz, sinir kökü ya da omurilik basısı yapmadığı sürece her hangi bir bulgu vermeyebilir. Bu durumda hastaların tek şikayeti, spondiloz olan bölgedeki boyun, sırt veya bel ağrısıdır. Lomber spondiloz olan kişilerin yaklaşık olarak 1/3 ünde bel ağrısı dışında bir belirtinin (semptom) olmadığı bilinmektedir. 40 - 45 yaş üzeri kişilerin %80' inde radyolojik olarak az ya da çok spondiloz saptanır. Genetik yatkınlık ve travmaların spondiloz gelişiminde bir faktör olabileceği kısmi de olsa vardır. 

Teşhis
1- Sadece boyun, sırt veya bel ağrısı olan ve 40 yaş üzeri bir hastada klinik muayene bulgusu ya yoktur ya da sadece olayın olduğu bölgede ağrılı adale spazmı vardır. Bu durumda ki bir hastaya genellikle hemen tetkik istenmez. Ağrı yakınması kronikleşmiş ise tetkik istenebilir. Tetkik olarak, MR genellikle istenen bir görüntüleme yöntemidir. Bu tetkik de genellikle MR görüntülemedir.
2- Hastada sinir kökü ya da omurilik basısı sonucu ortaya çıkan nörolojik kayıplar, tetkik gerekli kılar. 

Tedavi
Olay dejeneratif bir sürecin sonu olduğundan, spondilozun kesin bir tedavi yolu yoktur. 
1- Sinir kökü veya omurilik basısı sonucu nörolojik kayıp bulunması sinir dokusu zedelenmesini gösterir ve ameliyat gereğini işaret eder. Bu belirtiler; yerleşim yerine bağlı olarak kol, el, bacak veya ayakta kuvvet kaybı, idrar ve gaita yapma ile ilgili sorunlardır.
2- Sinir kökü irritasyonuna bağlı  siyatik veya kol - el ağrısında konservatif tedavi yöntemleri uygulanabilir.
3- Sadece boyun, sırt veya bel ağrısında yine konservatif tedavi yöntemleri uygulanır.

Sitede bulunan tüm sağlık çalışanları ve doktor dosya listesi için tıklayınız...

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

23. Kasım  2015

 Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR