baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageOmurilik (medulla spinalis) lezyonları

Omurilik lezyonları (hasarları, zedelenmeleri), Tam kesi, Parsiyel (Brown Sequard, Sentral kord sendromu, arka kordon (Goll ve Burdach), muayene bulguları bu dosyalarda anlatılmaktadır.

Omurilik lezyonları, tam veya kısmi (parsiyel) olabilir. Tam omurilik lezyonunda  (omurilik tam kesisi) yerleşim ve bulgular tam olarak tanımlanabilirken kısmi lezyonlar, varyasyonlar gösterebilir. Bu nedenle Brown-Sequard sendromu dahil parsiyel lezyonlarda standart anatomik ve klinik muayene sınıflaması yapılamaz. Bunun nedeni, parsiyel lezyonlarda  olayın yerleşim yeri ile bağlantılı  olarak farklı omurilik yollarının tutuluşudur. 
İçinde bulunduğunuz dosya ve bu dosyaya ek diğer dosyalarda omuriliğin lezyonları, topografik olarak ve  klinik bulguları ile birlikte yazılmıştır. Parsiyel lezyonlar ile ilgili dosyalarda, okuyucunun olayı daha iyi kavrayabilmesi için farklı yerleşimlerde ortaya çıkan klinik tablolar çizimleri ile birlikte eklenmiştir 
Omurilik lezyonları travma, tümör (primer veya metastatik), enfeksiyon, vasküler nedenli olabilir.
Site okuyucusuna öncelikle, omuriliğin fonksiyonel topografik anatomi dosyasını okumasını öneririm.  Normal topografik fonksiyonel medulla spinalis anatomisini kavradığınızda bu lezyonları tanımlamak çok kolay olacaktır.

Omurilik lezyonları ek dosyaları için tıklayınız.........

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

04 Ekim  2014                 

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR