baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageHerniasyon, Protrüzyon, Sekestre, Ekstrude disk

Doktorlara yönelik dosyada, bel - boyun - sırt bölgesinde görülen fıtıklar (disk hernileri) şekiller ile anlatılmaktadır.

Tıbbi terminolojide herniasyon (fıtıklaşma), bir organ yada dokunun bulunduğu yerde kendisini çevreleyen bağ veya destek dokuyu  geçerek yeni bir konuma yerleşmesi olarak tanımlanır. Bu yerleşme kısmi veya tam olabilir. Bel, boyun ve sırt bölgesinde disk herniasyonunda, nucleus pulposusun  kendisini çevreleyen annulus fibrosus dokusunun içinden geçerek yeni bir konuma geçmesi söz konusudur. Öyleyse, fıtık diyebilmek için annulus fibrosusun yırtılması birinci şart olarak görülmelidir.

Disk herniasyonunda, annulus fibrosusun hem iç hem de dış tabakalarında yırtıklar vardır. Nucleus pulposus bu yırtıklardan dışarı doğru taşar.  Disk herniasyonu, disk dokusunun , disk mesafesi dışına taşması olarak tanımlanır. Bu taşma sadece nucleus pulposusun veya sadece annulus fibrosusun ya da her ikisinin birlikte olduğu şekillerde görülebilir. 

 

disktip

Aşağıda sınıflaması yapılan disk herniasyon tipleri protrüzyon hariç tutulacak olursa posterior longitidunal ligamanın yırtık olup olmadığına göre temelde 2 şekilde görülür. Bunlar;

1- Posterior longitidunal ligaman sağlamdır. Disk materyali dural kılıf yada sinir kökü ile direkt temas halinde değildir. Herniye olmuş disk dokusu ile bu yapılar arasında, bu ligaman bir bariyer  olarak durmaktadır. Bu tip Subligamantöz herniasyon olarak adlandırılır.

2- Posterior longitidunal ligaman yırtıktır. Disk materyali dural kılıf veya sinir kökü  ile direkt temas halindedir. Arada bu ligamanın oluşturduğu bariyer yoktur. Disk dokusu omurga kanalı içinde serbest haldedir.

Disk herniasyon tipleri  

1- Protrüzyon: Annulus fibrosusta ya yırtık (parçalanma) yoktur ya da annulus fibrosusu iç tabakalarında yırtıklar vardır. Diskin nucleus pulposus bölümü dışarı çıkmamıştır. Bu nedenle fıtıklaşma olarak tanımlanmamsı daha doğrudur. 

2- Herniasyon: Nucleus pulposus, annulus fibrosustaki yırtık veya parçalanmış bölümden dışarı çıkmıştır.

3- Sekestrasyon: Fıtıklaşmış olan diskin parçalamış olduğunu tanımlar (fragmante disk)

4- Migrasyon: Fıtıklaşmış olan diskin (sekestre olsun ya da olmasın) aşağı veya yukarı doğru ilerlediğini tanımlar.

Ekstrude disk, disk herniasyonu ile ayni anlamdadır. Disk dokusunun dışarı doğru çıktığını ifade eder.

Sekestrasyon ve migrasyon ile daha üst düzeyde bilgi ve MR görüntüleri için TIKLAYINIZ........

İlgili dosyalar için  tıklayınız........

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

14 Kasım  2014 

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR