baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageDisk herniasyonu, Disk bulging' i nedir.

Doktorlara yönelik dosyada, iki tanım, ifade arasındaki fark, klinik özellikler ile ilgili, şematik açıklamaları bulunmaktadır.

İntervertebral diskte temelde iki olay görülür. Bunlar; diskin Bulging' i ve diskin herniasyonu yani fıtıklaşmasıdır.

Tıbbi terminolojide herniasyon (fıtıklaşma), bir organ yada dokunun bulunduğu yerde kendisini çevreleyen bağ veya destek dokuyu  geçerek yeni bir konuma yerleşmesi olarak tanımlanır. Bu yerleşme kısmi veya tam olabilir. Bel, boyun ve sırt bölgesinde disk herniasyonunda, nucleus pulposusun  kendisini çevreleyen annulus fibrosus dokusunun içinden geçerek yeni bir konuma geçmesi söz konusudur. Öyleyse, fıtık diyebilmek için annulus fibrosusun yırtılması birinci şart olarak görülmelidir.

bulgedisk

Bulging' de annulus fibrosus ta zayıflık  vardır. Bu zayıflık özellikle annulus fibrosus' un dış tabakasında belirgindir. Her hangi bir yırtık yoktur. Bulging' de diskin  nucleus pulposus bölümü dışarı çıkmaz.  Diskin nucleus pulposus bölümü, kendisini koruyan ancak zayıflamış olan diskin annulus fibrosus bölümünü dışarı doğru iter. Bu nedenlerden dolayı fıtık (disk herniasyonu) olarak kabul edilmezler. 

Buna karşın disk herniasyonunda, bu tabakalarda yırtıklar vardır. Nucleus pulposus bu yırtıklardan dışarı doğru taşar.  Disk herniasyonu, disk dokusunun , disk mesafesi dışına taşması olarak tanımlanır. Bu taşma sadece nucleus pulposusun veya sadece annulus fibrosusun ya da her ikisinin birlikte olduğu şekillerde görülebilir. 

İlgili dosyalar için tıklayınız.....

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

14 Kasım  2014

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı

 


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR