baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageOmurilik ve vertebranın Fonksiyonel Topografik anatomisi

Teşhiste, ezberlenmiş olan bilgilerin çoğu eğer sürekli olarak kullanılmıyor ise zaman içerisinde unutulur. Bu kaçınılmaz  bir durumdur. Eski bilgilerinizi kullanabilmek için unuttuklarınızı tekrar ezberlemeniz gerekir. 

Yine, çok geniş ve tamamen ezbere dayanan anatomik bilgi, günlük meslek yaşantımızda kullanmadığımız sürece, öğrencilik yıllarından da bildiğimiz gibi zamanla uçup gitmektedir. 

Klinik bulguların neden ve nasıl geliştiğinin mekanizma (fizyopatoloji) olarak kavranması, bu unutmanın önüne geçebilecek tek yoldur. 

Fonksiyonel ve topografik anatomi dosyaları bu nedenlerden dolayı yazılmıştır. Fonksiyonel anatomi dosyalarında, teşhis ile ilgili basit ve anlaşılabilir şekiller ile desteklenmiş anatomik bilgiler bulunmaktadır. Amaç, fizyopatolojiyi anlatmaktır. Topografik ve fonksiyonel anatomi fizyopatolojinin temelidir. 

Dosyalarda, klasik kitaplarda üzerinde çok da fazla durulmayan konulara ağırlık verilmiştir. Bu nedenle hastalıkların teşhisinde ezber olan bilgilerden daha çok fizyopatolojiye ağırlık verilmiştir. Okuyacağınız dosyalardaki bilgiler, klasik kitaplara ek olarak uzun yıllar içerisinde eksikliklerin neler olduğunun farkına varmış bir kişi tarafından yazılmıştır. 

Dosyalar, temelde konunun uzmanları için yazılmamış olup pratisyen doktor, konu ile ilgili uzmanlık dallarında ihtisas yapan asistanlar  ve konuya ilgi duyan doktorlar için yazılmıştır. 

Uzun dönemde, bu dosyaların birleştirilerek bir e-kitap haline getirilmesi planlanmaktadır.

Diğer  Omurilik  ve vertebranın fonksiyonel anatomi dosyaları için  tıklayınız.........

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

10 Aralık  2014  


Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR