baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageSağlık ile ilgili algoritmalar

Algoritmalar, konunun uzmanı olmayan doktorlar için teşhis ve tedavide izlenecek olan yolda yardım amacı ile hazırlanırlar. Hiç bir eksiği olmayan tıbbi bir algoritma hazırlamak, teknik açıdan mümkün değildir. Tıbbi algoritmalar, 2 + 2 toplamının 4 olduğu matematik temelli algoritmalara benzemezler. Tıp biliminde bu kadar kesin bir sonuç elde etmek her zaman mümkün değildir. Birçok faktörün olduğu bir yerde böyle kısa ve net bir yol yoktur. Teşhis, muayene bulgularının ve var ise tetkiklerin bir arada değerlendirilerek ortaya çıkan bir süreçtir. Bu nedenle tıbbi algoritmaların amacının adım adım teşhis olmadığını düşünüyorum.

Bel ağrısı, boyun ağrısı ve diğer hastalıklar ile ilgili olarak yazılmış çok sayıda algoritmayı  ders kitaplarında, bu konular ile ilgili yazılmış bilimsel makalelerde, ve web sayfalarında bulabilirsiniz. Bu algoritmaların içeriği, konunun uzmanı olanlar için yetersiz, birinci basamak hekim ve tıp öğrencisi için ise çok fazladır. Sitede bulunan algoritmalar temelde 1. ci basamak hekimler ve tıp öğrencileri için tasarlanmıştır ve eğitim amaçlıdır. Eksiklikleri olabilir. 

Amaç, özellikle 1. ci basamak hekiminin acil ve sağlık açısından tehlikeli olan durumların farkına vararak hastanın ilgili uzmanlık alanına sevkini sağlamaktır. 

Sitede bulunan algoritmalar

1- Bel - bacak ağrısı (siyatik ağrısı) algoritması
2- Boyun, kol ağrısı algoritması

Sitede bulunan tüm sağlık çalışanları ve doktor listesi için tıklayınız.....


Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

03. Ocak  2014 

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR