baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageSağlık ile ilgili algoritmalar

Algoritmalar, konunun uzmanı olmayan doktorlar için teşhis ve tedavide izlenecek olan yolda yardım amacı ile hazırlanırlar. Hiç bir eksiği olmayan tıbbi bir algoritma hazırlamak, teknik açıdan mümkün değildir. Tıbbi algoritmalar, 2 + 2 toplamının 4 olduğu matematik temelli algoritmalara benzemezler. Tıp biliminde bu kadar kesin bir sonuç elde etmek her zaman mümkün değildir. Birçok faktörün olduğu bir yerde böyle kısa ve net bir yol yoktur. Teşhis, muayene bulgularının ve var ise tetkiklerin bir arada değerlendirilerek ortaya çıkan bir süreçtir. Bu nedenle tıbbi algoritmaların amacının adım adım teşhis olmadığını düşünüyorum.

Bel ağrısı, boyun ağrısı ve diğer hastalıklar ile ilgili olarak yazılmış çok sayıda algoritmayı  ders kitaplarında, bu konular ile ilgili yazılmış bilimsel makalelerde, ve web sayfalarında bulabilirsiniz. Bu algoritmaların içeriği, konunun uzmanı olanlar için yetersiz, birinci basamak hekim ve tıp öğrencisi için ise çok fazladır. Sitede bulunan algoritmalar temelde 1. ci basamak hekimler ve tıp öğrencileri için tasarlanmıştır ve eğitim amaçlıdır. Eksiklikleri olabilir. 

Amaç, özellikle 1. ci basamak hekiminin acil ve sağlık açısından tehlikeli olan durumların farkına vararak hastanın ilgili uzmanlık alanına sevkini sağlamaktır. 

Sitede bulunan algoritmalar

1- Bel - bacak ağrısı (siyatik ağrısı) algoritması
2- Boyun, kol ağrısı algoritması

Sitede bulunan tüm sağlık çalışanları ve doktor listesi için tıklayınız.....

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

03. Ocak  2014  

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR

 

 
baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...
Doktor ve Sağlık çalışanları bölümü hakkında

Sitenin sağlık çalışanları ve doktorlara yönelik bu bölümde bulunan dosyalar, klasik bir kitapta bulacağınız türden bilgileri içermemektedir. Bu tür bilgileri klasik ve ders kitaplarında, güvenilir sitelerde  bulabilirsiniz. Sitede dosyalar, zamanında kendimin, sonraları birlikte çalıştığımız arkadaşların ve etrafımızda ki doktorların sordukları sorular temel alınarak hazırlanmıştır. Ayrıca, dosya başlıklarına bakacak olursanız, bu başlık altında yazılmış yazıları kolaylıkla bulmak mümkün değildir. Bu nedenle klinik ve fonksiyonel anatomi, topografik anatomi ve ayırıcı tanı konularına ağırlık verilmiştir.

Konular, anlaşılabilir bir şekilde yazılmaya çalışılmıştır. Konuyu daha iyi açıklamak için örnekleri ile birlikte çizimler ile desteklenmiştir.  Dosyaların bir bölümü genel pratisyen doktor düzeyinde, bir bölümü de daha üst düzeyde bilgiler içermektedir.

Siteye yeni dosyalar eklenip, dosya sayısı yeterli düzeye eriştiğinde, bu dosyaların bir araya getirilip E-Kitap oluşturulması planlanmaktadır. Bu nedenle de site ile ilgili, öneri, soru ya da yazılmasını istediğiniz ilgili konuları iletecek olursanız, bu konular ile ilgili dosya yazmaya gayret ederim.

Çok titiz çalışılmasına karşın dosya içeriklerinde (yazı, resim, çizim, şema, grafik, BT ve MR görüntüleri) eksik ve yanlışlıklar olabilir.  İletecek olursanız, düzeltilecektir.

İletişim için oskocana@yahoo.com.tr  ye yazabilirsiniz.

03  Aralık  2013  

 

Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

    

 Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR