baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageNöroşirurji E-Kitap: Giriş ve önsöz

Site yazımına başladığımda, konuların sadece omurga ve omurilik ile sınırlı olacağına karar vermiş ve  ileride dosya sayısı arttıkça, yazılanların bir e-kitap haline dönüşebileğini düşünüyorudum.

Merak, biraz da boş zamanım nedeni ile (ben emekli bir beyin cerrahıyım), gelişmiş ülkelerde Beyin cerrahı yetiştirme konusunda ne yapıyorlar diyerek  araştırmaya başladım.

Önce Avrupa birliği ülkelerini araştırdım. Her ne kadar bir yeterlilik sınavı (Board) var ise de belirli bir eğitim standardı, bir kaç merkez dışında yok. Her eğitim kliniği kendi bildiğini uyguluyor.

Ülkemizde de bu tür sınavın olup olmadığını açıkçası bilmiyorum, eğer var ise sınav sonuçlarının ne kadar yaptırım gücüne sahip olduğunu da bilmiyorum.

Amerika Birleşik Devletlerinin nöroşirurji eğitiminin belirli standartları var. Merak edenler  Neurosurgery curruculum adı ile internet te araştırma yapacak olurlar ise bu belgelere kolaylıkla ulaşabilirler. Bu standartlar, eğitim klinikleri ve eğiticiler tarafından çok sıkı bir şekilde denetlenmekte. Tüm eğitimin bitişi sonrası uygulanan Board sınavı her kişinin malumu.

Koymuş oldukları teorik ve pratik temelde ki kriterleri görünce önce kendim  ve sonra ülkem adına kıskandım, ama işin açıkçası üzüldüm. Her ne kadar eğitim süreleri bizden daha fazla ise de hem teorik hem de pratik bazında çok önemli farklılıklar var.

Sistem olarak yapılacak çok ama çok şey var. Bunları yapabilecek konumda değilim. Bireysel olarak ne yapabilirim diye düşündüm. Bunun üzerine, teorik eğitim konusunda en azından bir şeyler yazabilirim kararını verdim. Konuyu sadece omurilik ve omurga cerrahisinden çıkarıp, tüm nöroşirurujiye yaymayı kararlaştırdım. Açıkçası, bu kadar çok konuyu derleyip yazabilir miyim bilmiyorum. Ama en azından bitirmeye çalışacağım.

Yazılacak olan yazıların konuları, Amerikan Nöroşirurji eğitim planının teorik bölümünden alınmıştır. Konuların sonlarına, pubmed kaynaklı yayınlar listesi eklenecektir. Klasik anatomi bilgilerinde ise böyle bir yayınlar listesi bulunmayacaktır. Konunun daha iyi kavranabilmesi için anatomi, fizyoloji ve fizyopatalojiye özellikle ağırlık verilecektir. Klinik standart  bilgiler ile birlikte klinik uygulamada  yararlı olabilecek noktalara da değinilecektir. Amaç kopyala yapıştır yada tercüme bir kitap hazırlamak değildir. Bu türde,  bir birinin benzeri çok sayıda örnekleri bulmak mümkün. Elinizde var ise, klasik bu tür bilgilere sahipsiniz demektir.

Ayrıca, internet üzerinden, özellikle de İnglizceniz var ise, gayet iyi yazılmış örneklere ulaşabilirsiniz. Bu örneklerin, muayenehane ya da hastane reklamı amacı ile yazılmamış olduğunu siz de kolaylıkla fark edeceksiniz.  Bu konuda, Türkçe yazılmış çok az sayıda ki site hariç bir çoğu, ne tam doktor, ne de tam hasta için yazılmış örnekler. Aslında, her iki kesime de tam olarak hitap etmiyor. İşin açıkçası bu tür siteler niye yazılır hala anlamış değilim.  Benim böyle bir niyetim yok.

Yazılarda, çok titiz davranılmış olmakla birrlikte hatalar olabilir. Okuyucunun bu durumu mail ile bildirmesi durumunda düzeltme yapılacaktır.
 

28 Kasım  2015    

Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR