baslik

UYARI:  Uyarılar  bölümünü okumadan siteye giriş yapmayınız. Devamı için tıklayınız...


>  Ana sayfa
> Doktor dosyaları
> Hasta dosyaları

 

> İzmir dosyaları
> Turkish HeritageOmurilik - Bown Sequard sendromu

Brown-Sequard sendromu omuriliğin tam yarı kesisi sonrası ortaya çıkan klinik tabloyu tanımlamaktadır. Pratikte, böyle bıçak ile kesilmiş bir olguyu görmek maalesef pek mümkün değildir. Sendromu tanımlayan kişiler, bu tür bir olgu ile karşılaşmış ve yayınlamışlardır. O zamandan bu yana da klasik kitapların hepsinde tanımlanmaktadır.   Aşağıda bulunan resimde, klinik tablonun nedeni olan  enine kesi (omurilik sağ ve sol 2 parçaya ayrılmıştır) gri ile resmedilmiştir. Topografik fonksiyonel omurilik anatomisine yabancı iseniz, öncelikle bu dosyayı okumanızı öneririm (tıklayınız.......)

brownsequard

Hastada Servikal 5 düzeyinde enine kesi olduğunu düşünelim. Bu düzeyin seçili olmasının nedeni, bu düzeyde tüm yolların bulunuyor olmasıdır.
Kesi ile birlikte  omuriliğin sol tarafının servikal 5 düzeyinde beyin ve servikal 5 segmenti altında bulunan omurilik ile bağlantısı kesilmiştir. Bunun sonucunda aşağıda yazılı olanlar görülür.
1- Sol Lateral cortico spinal traktüs kesik olduğundan beyinden gelen motor iletiler aşağıya geçemez. Bu yol medulla spinalis içinde çaprazlaşmadığından ( çaprazlaşma yeri beyin sapıdır), kesi tarafında servikal 5 ve altında ve sol tarafta (ipsilateral) tam kuvvet kaybı (pleji) görülür.
2- Arka kordonlar (goll ve Burdach demetleri) kesik olduğundan ayni tarafta yani sol tarafta derin duyu (pozisyon ve vibrasyon) kaybolmuştur ( bu yollar medulla spinalis içinde çaprazlaşmaz, çapraz yeri beyin sapıdır)
3- Yüzeysel duyu (ağrı, ısı, yüzeysel temas) taşıyan Lateral spino-thalamik yol kesiktir. Bu yol, karşı taraftan gelen  ve omurilik içinde çapraz yapmış olan sinir liflerini thalamus yolu ile beyine taşır taşır. Bu nedenle karşı tarafta (sağ) tüm yüzeysel duyular kaybolmuştur. Kayıp, 2 segment aşağıdadır. Bunun nedeni arka kökten giren duyusal liflerin çapraz yapmadan önce ayni tarafta 2 segment kadar yukarı çıkıp sonra çapraz yapıp karşı tarafa geçmesidir. Burada kayıp servikal 7 düzeyidir. (geniş anatomik bilgi için tıklayınız...)
4- Kesi düzeyinde (servikal 5) ve kesi ile ayni tarafta (sağ) hiperestezik bir bölge bulunur. Bulunması durumunda, kesi seviyesini göstermesi açısından çok önemlidir.  Kesi ile birlikte arka kökün kesilmesinde ortaya çıkar. 

Omurilik lezyonları ek dosyaları

1- Omurilik - Brown Sequard  sendromu
2- Omurilik  posterior kord ve lateral kord lezyonları
3- Omurilik yüzeysel duyu muayenesi önemi
4- Omurilik (medulla spinalis) lezyonları
5- Omurilik kesisi, Spinal şok ve Nörojenik şok

Sitede bulunan tüm sağlık çalışanları ve doktor listesi için tıklayınız.....


Site ile  ilgili düşüncelerinizi, eksiklikleri, var ise hataları, sorularınızı iletmek için 

oskocana@yahoo.com.tr   adresine yazabilirsiniz.

Yeni dosyalar yazıldıkça siteye eklenecektir.

 29 Kasım 2013

Dr. Osman Koçanaoğulları - İZMİR

Beyin - Omurilik - Sinir cerrahı


COPYRIGHT   2014    Dr. Osman Koçanaoğulları    İZMİR